Nawigacja

Komunikaty

Wyrok dla Kazimierza P. – byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie oraz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku

Barbara Niedzielko
Data publikacji 02.04.2019

S 38.2012.Zk

Rzeszów, 1 kwietnia 2019

Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2019 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał Kazimierza P. – byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie oraz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku, za czyny stanowiące zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości, polegające na tym, że w okresie od 1 maja 1946 r. do grudnia 1946 r. w Rzeszowie, a w okresie od 16 września 1948 r. do 23 listopada 1948 r. w Nisku znęcał się fizycznie i psychicznie nad czterema przetrzymywanymi w areszcie działaczami niepodległościowymi, w ten sposób, że dokonywał o różnych porach, także w nocy, na przemian z innymi funkcjonariuszami, częstych, wielogodzinnych przesłuchań, wyzywał i znieważał słowami wulgarnymi i obraźliwymi oraz wielokrotnie bił w najróżniejszy sposób.

Za zarzucane czyny Sąd wymierzył Kazimierzowi P. łączną karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 4 lat próby. 

Naczelnik Oddziałowej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwkoc Narodowi Polskiemu
w Rzeszowie
prokurator Beata Śmiechowska

do góry