Nawigacja

Komunikaty

Były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa skazany za pobicie działacza Ruchu „Wolność i Pokój” – uczestnika demonstracji zorganizowanej dla poparcia strajkujących w Hucie w Stalowej Woli

Anna Cisek
Data publikacji 29.02.2024

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2024 roku Sąd Rejonowy w Nisku uznał Henryka M. – byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Tarnobrzegu winnym pobicia w dniu 28 sierpnia 1988 roku w Nisku działacza Ruchu „Wolność i Pokój”, który został zatrzymany za udział w demonstracji zorganizowanej dla poparcia strajkujących w Hucie w Stalowej Woli.

Bezprawne działania oskarżonego, mające miejsce w pomieszczeniu służbowym miejscowej komendy Milicji Obywatelskiej, polegały na zadawaniu zatrzymanemu uderzeń po całym ciele otwartą dłonią, pięściami oraz na kopaniu nogami, co narażało  pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Za przypisany czyn Sąd Rejonowy w Nisku wymierzył Henrykowi M. karę 1 roku pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres 3 lat próby oraz grzywnę w wysokości 5 000 zł, ponadto orzekł podanie wyroku do publicznej wiadomości  oraz zobowiązał skazanego w okresie próby do przeproszenia pokrzywdzonego.  

Sąd uznał, podzielając w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

Powyższy wyrok jest nieprawomocny.

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie
prok. Artur Grabowski

Rzeszów, dnia 29 lutego 2024 r.

do góry