Nawigacja

Komunikaty

Były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej skazany za represjonowanie członków rodziny działacza NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych

Anna Cisek
Data publikacji 07.03.2024

Wyrokiem z dnia 5 marca 2024 roku Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Leonarda B. – byłego Komendanta Posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce – winnym przekroczenia uprawnień związanych z prawem do użycia środków przymusu bezpośredniego, które polegało na tym, że w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Chorkówce, dokonując zatrzymania działacza NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Franciszka T., użył bez podstawy faktycznej i prawnej chemicznych środków obezwładniających wobec żony zatrzymanego Zofii T. oraz jego dwóch nieletnich synów Janusza i Władysława.

Za przypisany czyn Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Leonardowi B. karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby oraz grzywnę w wysokości 2500 złotych.

Sąd uznał, podzielając w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości.

Powyższy wyrok jest nieprawomocny.

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie

prok. Artur Grabowski

Rzeszów, dnia 7 marca 2024 r.

do góry