Nawigacja

Komunikaty

Były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej skazany za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad osobami internowanymi w okresie stanu wojennego

Anna Cisek
Data publikacji 08.02.2024

Wyrokiem z dnia 31 stycznia 2024 roku Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Tomasza P. – byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Komendy  Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie – winnym fizycznego i psychicznego znęcania się nad czterema internowanymi działaczami NSZZ ,,Solidarność”,  w grudniu 1981 roku w Uhercach i w Krośnie.

Bezprawne działania oskarżonego polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ ,,Solidarność”, w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach. W czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał przesłuchiwanych do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny.

Za przypisane czyny Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Tomaszowi P. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres 5 lat próby.  

Sąd uznał, podzielając w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej,  iż zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości.

Powyższy wyrok jest nieprawomocny.

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie
prok. Artur Grabowski

Rzeszów, dnia 8 lutego 2024 r.

do góry