Nawigacja

Aktualności

Zmarła Stanisława Soja – przewodnicząca Rzeszowskiej Rodziny Katyńskiej

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 14 stycznia 2020 r. w wieku 96 lat zmarła Stanisława Soja - współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Rzeszowskiej Rodziny Katyńskiej.

Stanisława Soja urodziła się 2 kwietnia 1923 r. w Sokołowie Małopolskim. Jej rodzice - Ignacy Dec i Julia z domu Głodzik - byli nauczycielami. Ojciec, żołnierz 4 pp Legionów Polskich, był kierownikiem szkoły powszechnej w Sokołowie Małopolskim i Rzeszowie, działaczem społecznym i radnym miasta Rzeszowa. Wzięty do niewoli przez Sowietów w 1939 r., jeniec obozu w Kozielsku, wiosną 1940 r. zamordowany przez NKWD w Lesie Katyńskim. Pani Stanisława w 1945 r. ukończyła Wstępny Kurs Pedagogiczny i podjęła pracę jako nauczycielka w Nowej Wsi koło Złotoryi. Absolwentka studiów dziennych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiując filologię polską pracowała równocześnie w Wieczorowej Państwowej Szkole Powszechnej dla Dorosłych nr 2 we Wrocławiu. Po powrocie do Rzeszowa pracowała jako nauczycielka w Państwowym Liceum Pedagogicznym i Studium Nauczycielskim, I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym oraz w Szkole Ćwiczeń Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Koła Rodzin Katyńskich w Rzeszowie. Z jej inicjatywy powstało wiele tablic upamiętniających Zbrodnię Katyńską. Aktywnie angażowała się również w liczne akcje edukacyjne – artykuły, wykłady, wystawy, audycje radiowe i telewizyjne, wywiady- poświęcone tej tematyce. Przygotowywała młodzież do ogólnopolskich konkursów poświęconych tematyce katyńskiej.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kaplicy na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie 17 stycznia 2020 r. o godz. 11.00.

 

do góry