Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i dr hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie – Rzeszów, 24 sierpnia 2023 r.

W czwartek, 24 sierpnia 2023 r. o godz. 10:00 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie (ul. Słowackiego 18) odbyła się konferencja prasowa w formie „Śniadania Prasowego”, podczas którego prezes IPN dr Karol Nawrocki zapowiedział niecodzienne wydarzenie, jakim będzie organizowany przez IPN  „Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej”. Kongres odbędzie się 4‒5 października 2023 r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Konferencję prowadził dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, dyrektor Biura Prasowego. 

Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z głównych ośrodków badawczych zajmujących się historią Polski w XX wieku, dlatego to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za efektywne upowszednianie wiedzy w tym zakresie. Planowane wydarzenie kierujemy do szerokiego grona odbiorców.

„Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej” będzie składał się z dwóch zasadniczych części: konferencyjnej – skierowanej do dorosłych odbiorców oraz edukacyjnej – dedykowanej dzieciom i młodzieży.

W ciągu dwóch dni w jednym miejscu chcemy zgromadzić dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych, grupy rekonstrukcyjne i osoby prywatne. Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych, świadomości historycznej naszego społeczeństwa ale również zaangażujemy uczestników do wielu atrakcji zaproponowanych w poszczególnych strefach: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej oraz rekonstrukcji historycznej, upamiętniającej i przybliżającej temat poszukiwań
oraz identyfikacji ofiar zbrodni.

Podczas kongresu odbędzie się konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.

Tematami debat panelowych będą następujące zagadnienia:

  • „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”
  • „Sport, patriotyzm, historia”,
  • „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach – świadectwo rodziny Ulmów z Markowej”  
  • „Wołyń-Podkarpackie: związki (nie)oczywiste”.

Prócz tego zaprezentujemy wystawy takie jak: „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” ,„20-40-20”,  „Likwidacja Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej”, „Symbole naszej historii” czy wystawa mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” oraz zorganizujemy warsztaty muzyczne i malarskie, projekt „Drużyna Inki”,  a teatrzyk „Miś Wojtek”.

Pierwszy dzień zakończymy uroczystością wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności i Medali Reipublicae Memoriae Meritum, drugi galą wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz koncertem.

To tylko mały zarys wydarzeń, które zostaną zaprezentowane uczestnikom Kongresu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, będzie obowiązywał system rejestracji. O wszystkich szczegółach będziemy informować w mediach społecznościowych. 

 

 

 

 

 

 

 

do góry