Nawigacja

Aktualności

Spotkanie w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie

Kolejnym punktem wizyty delegacji rzeszowskiego IPN w Stanach Zjednoczonych jest Waszyngton. Dr hab. Dariusz Iwaneczko i dr Mirosław Surdej odwiedzili Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, które zostało otwarte 8 czerwcu br.

Podczas spotkania dyrektora Iwaneczko z Mildą Mataciunaite-Boyce, dyrektorem ds. współpracy z instytucjami Muzeum w Waszyngtonie i  Kenem Pope, dyrektorem generalnym Fundacji  Pamięci Ofiar Komunizmu doszło do rozmów na temat współpracy na przyszłość w formie prezentacji wystaw czasowych, współorganizacji konferencji naukowych czy w zakresie przeprowadzania notacji.

W otwarciu Muzeum Ofiar Komunizmu uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. To niezwykłe miejsce pamięci w stolicy USA, przypomina o milionach ofiar zbrodniczego totalitaryzmu sowieckiego piętnujące wszystkich tych, którzy byli jego aktywnymi uczestnikami.

Placówka składa się z kilku stałych ekspozycji. Opowiadają one kolejno o narodzinach komunizmu, o terrorze Stalina, a także o tych, którzy przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu (bądź – w niektórych częściach świata – walczą z nim do dziś). Został tu przedstawiony m.in. wkład „Solidarności” i papieża Jana Pawła II w obalenie komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło również miejsca dla Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistów.

Jednym z zadań Muzeum w Waszyngtonie jest jak najszersze ukazanie historii komunizmu i jego ofiar, także w Polsce. Dlatego zwiedzający znajdzie tam informacje o walce Polaków z bolszewicką Rosją w 1920 r., antykomunistycznym podziemiu czy o powstaniu NSZZ „Solidarność”.

Odwiedzający muzeum mogą również obejrzeć dwa filmy. Pierwszy – o początkach komunizmu i Bitwie Warszawskiej, którego znaczną część stanowi „Cud nad Wisłą” i obrona Europy przed komunizmem. Drugi film to materiał, który ukazuje dramat zesłanych do gułagów. Na końcu, w ostatniej sekcji muzeum, znajdują się ekrany interaktywne z grą decyzyjną, która pozwala wcielić się w jedną z trzech postaci żyjących w systemie komunistycznym. Dzięki poznaniu indywidualnej opowieści konkretnego bohatera może lepiej zrozumieć, jak destrukcyjne dla jednostki i społeczeństw miało działanie komunistycznego aparatu represji.

 

 

 

 

 

do góry