Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry” – zabytkowych projektów klasztornych – Kalwaria Pacławska 27 maja 2022

27 maja 2022 r. w Kalwarii Pacławskiej, w Bazylice mniejszej, odbyło się uroczyste podsumowanie prac realizowanych w ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry – konserwacja, rewaloryzacja i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach klasztornych wraz z kaplicami kalwaryjskimi”.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta połączona z poświęceniem odrestaurowanych budynków kalwaryjskich. Towarzyszył jej wykład „Fundacje kalwaryjskie” o. Piotra Bielanina oraz wykłady Wojciecha Kozaka „Między kapliczką a bazyliką - prace konserwatorskie kościoła i czterech kaplic Sanktuarium Matki Bożej i Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej” i Andrzeja Potaczały „Prace konserwatorsko- budowlane przy zabytkowych obiektach gospodarczych, kamienicy, kościoła i klasztoru”. Wydarzenie uświetnił koncert „Muzyka narodów” w wykonaniu Trio Rodzinnego. W ramach projektu powstała również Sala Ekspozycyjna na potrzeby działań edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza prezentowana ekspozycja poświęcona jest postaci abp. Ignacemu Tokarczukowi, człowieka i kapłana niezłomnego dla Podkarpacia i Polski. 

W podsumowaniu zabytkowych projektów klasztornych wziął udział prof. dr hab. Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wsparł powstający projekt dofinansowaniem przez MKiDN, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, przedstawiciele władz parlamentarnych na czele z posłem na Sejm RP Markiem Kuchcińskim, władz samorządowych z wicewojewodą Jolantą Sawicką, służby mundurowe oraz wspólnota zakonna.

W swoim wystąpieniu prof. Piotr Gliński, powiedział, ze dzięki realizacji projektu, Kalwaria Pacławska, którą nazwał perłą polskiej kultury, świeci jeszcze bardziej. "I to jest wielka satysfakcja". Wicepremier podał, że w ciągu ostatnich 6 lat zrealizowane zostały 152 projekty w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na kwotę 3 mld zł. Z tego programu dofinansowany został również projekt zrealizowany w Kalwarii Pacławskiej. "To jest wielka satysfakcja, że te pieniądze są tak dobrze wydawane". Podkreślił, że w dużej mierze projekty te są związane z naszym dziedzictwem chrześcijańskim, nie tylko katolickim, ale również prawosławnym. "Taka jest nasza historia" - powiedział szef MKiDN.

do góry