Nawigacja

Aktualności

Lekcja archiwalna z Instytutem Pamięci Narodowej – Rzeszów, 27 maja 2022

27 maja 2022 r. w siedzibie Oddziału IPN w Rzeszowie odbyło się spotkanie pracowników OA i OBEN w Rzeszowie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół im. ks. dr. Jana Zwierza w Ropczycach. Spotkanie zostało podzielone na trzy panele.

Zajęcia w Czytelni Akt Jawnych prowadzili Agnieszka Skrzypek, Ewa Pilch i Karol Krzyszczuk pracownicy Oddziałowego Archiwum IPN. Zgromadzonym zaprezentowano dokumenty dot. patrona szkoły oraz materiały archiwalne wytworzone przez organy bezpieczeństwa państwa związane z ówczesnymi mieszkańcami Ropczyc (akta osób skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na karę więzienia, akta prokuratorskie, księgi aresztowanych, sprawy obiektowe). Pracownicy Archiwum przedstawili również zasady korzystania z materiałów archiwalnych zgromadzonych przez IPN. Ponadto zapoznali uczniów z aplikacjami dostępnymi w Czytelni Akt Jawnych.

Podczas spotkania Igor Witowicz przedstawił projekt „Archiwum Pełne Pamięci”. Zachęcił zgromadzonych do podjęcia współpracy z IPN w celu pozyskania i zabezpieczenia zbiorów prywatnych dla przyszłych pokoleń. Przedstawił możliwości włączenia prywatnych darowizn do zasobu archiwalnego i możliwości wykorzystania przekazanej dokumentacji w publikacjach, wystawach, projektach naukowych i edukacyjnych.

Młodzież miała również możliwość zwiedzenia magazynów archiwalnych. Joanna Kublicka przedstawiła specyfikę zgromadzonych archiwaliów, sposób i warunki przechowywania, zabezpieczania i konserwacji dokumentów w pracowni reparacji.

Ostatnią częścią wizyty w IPN w Rzeszowie był historyczny spacer po mieście. Dr Jacek Magdoń oprowadzając zgromadzonych po centrum Rzeszowa, wskazał miejsca ważne dla historii miasta i opowiadał o związanych z nimi wydarzeniach. Trasa spaceru prowadziła m. in. pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych i Krzyż Ofiar Komunizmu.

do góry