Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej IPN „Największa Podziemna Armia Świata” – Rzeszów, 2 czerwca 2022

Wernisaż z udziałem dr hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora IPN w Rzeszowie odbył się w południe na placu przy pomniku Armii Krajowej w Rzeszowie

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę plenerową, poświęconą tej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej. Wernisaż wystawy „Największa Podziemna Armia Świata” odbył się 2 czerwca 2022 r. w samo południe na placu przy pomniku Armii Krajowej.

W jej otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, kombatanci na czele z prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, przedsawiciele służb mundurowych, środowiska kultury i nauki, działacze Solidarności Region Rzeszowski oraz członkowie Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. 

Po oficjalnych przemówieniach dr hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie, wicewojewody podkarpackiego Radosława Wiatraprezesa ŚZŻAK Okręg Podkarpacki Janusza Skotnickiego, w temat wystawy wprowadził zebranych uczestników otwarcia wystawy dr Mirosław Surdej, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych. Uroczystość poprowadził Jakub Izdebski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. 

Podczas wernisażu wręczono nagrodę im. Grażyny Langowskiej, ustanowioną z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej. Nagrodę otrzymała Małgorzata Sochacka, nauczyciel z Zespołu Szkół w Tyczynie, który od lat, jako opiekun naukowy, wraz z zespołami uczniowskimi bierze udział w projektach edukacyjnych realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej: „Policjanci w służbie historii”, „Żołnierze w służbie historii”, „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”. Realizuje szereg ciekawych działań edukacyjnych np. przygotowała seminarium Żywa lekcja historii o gen. Mieczysławie Huchli. W 2019 r. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie uhonorowała Panią Małgorzatę pamiątkową statuetką „Sierżanta Michała” przyznawaną za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego.

Wystawa „Największa Podziemna Armia Świata będzie prezentowana w Rzeszowie do 24 czerwca 2022 r., przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Pierwsze otwarcie wystawy, składającej się z 87 plansz, odbyło się 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie. Do marca 2023 r. ekspozycja odwiedzi także inne duże ośrodki miejskie: Kielce, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok, Olsztyn, w których będzie można ją zobaczyć w miejscach ogólnodostępnych dla zwiedzających.

  

 

 

do góry