Nawigacja

Aktualności

Prapremiera spektaklu o Łukaszu Cieplińskim „HIOB`51” – 29 maja 2021

Miło nam poinformować o najnowszej premierze Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Spektakl „HIOB`51” w reżyserii Jana Nowary

Premiera sztuki o płk. Łukaszu Cieplińskich „HIOB`51” w reżyserii Jana Nowary miała miejsce 29 maja 2021 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Po zakończeniu spektaklu na scenie pojawili się wszyscy aktorzy, ponad 30 na czele odtwórcą głównej roli Kacprem Pilchem. Kwiaty i gratulacje przyjął z rąk pani Magdaleny Kuińskiej, żony zmarłego syna Łukasza Cieplińskiego, Andrzeja. Spektakl rozgrywa się w dwóch przestrzeniach scenicznej i wirtualnej, a jej centrum jest scena więzienna przy ul. Rakowieckiej w więzieniu mokotowskim, gdzie bohater spędził 3 lata i przeszedł brutalne śledztwo zakończone wyrokiem śmierci. 

Swój udział w przygotowaniu i realizacji spektaklu ma Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Pierwotnym zamiarem była premiera sztuki 1 marca 2021 r. w 70. rocznicę  zamordowania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na czele z Łukaszem Cieplińskim. Warunki pandemiczne zmusiły organizatorów do zmiany planów repertuarowych na pierwszy możliwy termin, czyli 29 maja. Spektakl opowiada o losach Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, ale także o losach wszystkich Polaków, którzy podjęli nierówną walkę z bolszewizmem. Instytut Pamięci Narodowej ma nadzieję, że historyczny spektakl  trafi do szerokiego grona odbiorców, nie tylko entuzjastów Żołnierzy Wyklętych ale głównie młodzieży. 

Partnerem spektaklu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Współpraca: Akademia Aktorska „Artysta”. 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest instytucją artystyczną Województwa Podkarpackiego Podkarpackie. Spektakl realizowany dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Mam nadzieję, że moja sztuka „Hiob’51” pobudzi do refleksji na temat losów Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, ale również na temat losów wszystkich Polaków, którzy podjęli nierówną walkę z bolszewizmem. Było to starcie cywilizacyjne, które przecież pobrzmiewa całkiem mocno w dzisiejszej Polsce. W tym sensie historia życia i śmierci „Pługa” jest historią wciąż aktualną  –  autor  Jarosław Jakubowski.

Łukasz Ciepliński jak biblijny Hiob został ogołocony z wszystkiego, co najcenniejsze. Zabrano mu rodzinę, wolność, życie. Zabrano mu godność i prawo do ludzkiego pochówku. Jego bliskim na wiele lat przydano piętno rodziny zdrajcy. Jakby mało było zgładzić, posunięto się do próby wymazania pamięci. Taki los spotkał wielu innych Niezłomnych. I nawet dziś spotkać można opinie, że „Żołnierzy Wyklętych nigdy nie było”, ponieważ mieliśmy do czynienia z „wojną domową”, a więc starciem dwóch koncepcji urządzenia Polski po 1945 roku. Trudno o perfidniejszy fałsz, bo nie tylko poddaje on w wątpliwość bohaterstwo Niezłomnych, ale również kwestionuje okupację sowiecką, pod którą de facto znalazła się Polska pojałtańska. Niezłomni nie uczestniczyli w wojnie domowej, tylko w wojnie z obcym okupantem.

1 marca 1951 r. zegar mokotowskiego więzienia odmierzył czas miedzy godziną 20.00 a 20.45 znacząc ostatnie minuty życia siedmiu istnień ludzkich zakończonych strzałem katowskiego pistoletu. Milcząc w zadumie, czy krzyczeć w rozpaczy? Wybraliśmy inną formę przekazu, poprzez sztukę, poprzez teatr. Językiem teatru można opowiedzieć dużo więcej, czasami nie mówiąc nic. Opowiada on o konkretnej osobie, ale opowiada też o dziejach wielu Polaków, dla których „życie nie było najważniejsze”.

Ufam, że język teatru jeszcze bardziej przybliży widzom postacie, które miały być wymazane z naszej pamięci, gdyż uosabiają najlepsze cechy człowieka wiernego  niepodważalnym i fundamentalnym wartościom. Realizując spektakl „Hiob’51” to jakbyśmy realizowali testament Łukasza Cieplińskiego, aczkolwiek bez ostatniego aktu. Mamy głęboką nadzieję, że niebawem ten akt w postaci godnego pochówku uda się dopisać. Niechaj „sny wstaną”... –  dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

 

 

Obsada: Kacper Pilch, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Robert Żurek, Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” (rap) WIRTUAL: Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Barbara Napieraj, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Paulina Sobiś (gościnnie), Robert Chodur, Sławomir Gaudyn, Karol Kadłubiec, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie), Mateusz Marczydło (gościnnie), Paweł Majchrowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj , Kacper Pilch oraz Bartosz Rułka, Filip Birnbach, Gabriel Gryniewicz, Maciej Kruk, Oliwier Łyczko.

Autor: Jarosław Jakubowski
Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski, Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Kostiumy: Marta Hubka
Muzyka: Tomasz Bajerski
Projekcje video: Marcin Pawełczak

 

{GALERIA:576569}

Fot. Katarzyna Gajda-Bator, Mirosław Surdej
 

 

do góry