Nawigacja

Aktualności

IPN pamiątkową tablicą upamiętnił podpisanie porozumień rzeszowsko-ustrzyckich w Ustrzykach Dolnych

23 kwietnia 2021 r. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, w której od 29 grudnia 1980 r. do 12 stycznia 1981 r. trwał strajk okupacyjny została umieszczona tablica. Jej oficjalne odsłonięcie nastąpi w najbliższym możliwym terminie po zniesieniu obostrzeń. 

 

  • Tablica pamiątkowa w Ustrzykach Dolnych
    Tablica pamiątkowa w Ustrzykach Dolnych

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w związku z 40. rocznicą podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich zamierzał to najważniejsze wydarzenie w historii naszego regionu i polskiej wsi upamiętnić pamiątkową tablicą. Kompromis, jaki udało się wówczas zawrzeć z komunistyczną władzą zażegnał niebezpieczny proces kolektywizacji rolnictwa i utorował drogę do powstania pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego RI Solidarność. 

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie zakończyły najdłuższy strajk okupacyjny w PRL-u, jeden z największych strajków chłopskich w historii. Protest zaczął się pod koniec grudnia 1980 roku w Ustrzykach Dolnych. Na początku stycznia 1981 roku strajk ustrzycki poparli robotnicy okupujący budynek WRZZ w Rzeszowie. Tak narodził się półtoramiesięczny wspólny protest robotniczo-chłopski, poparty przez ogólnopolski władze Solidarności. Negocjacje ze stroną rządową trwały kilka tygodni. Przełomem okazało się poparcie strajku przez Episkopat, a zwłaszcza diecezję przemyską z biskupem Ignacym Tokarczukiem, który nie tylko duchowo, ale też materialnie wspierał protestujących.

Porozumienie w Rzeszowie podpisano 19 lutego, 40 minut po północy. Dzień później zawarto porozumienie w Ustrzykach Dolnych. Rolnicy dostali wiele, ale zgody na rejestrację ich związku zawodowego nie było. Ten postulat został zrealizowany dopiero w maju 1981 roku.

 

do góry