Nawigacja

Aktualności

Odeszła od nas Lidia Teresa Argasińska – Sybiraczka, Świadek Historii IPN

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Sybiraczki Lidii Teresy Argasińskiej – Świadka Historii IPN. Zmarła 26 kwietnia 2021 r. w wieku 92 lat.


Lidia Teresa Argasińska (z d. Skirlińska) urodziła się 6 czerwca 1929 r. w Margosinie w woj. Wileńskie. W 1940 r., wraz z całą rodziną, została deportowana do północnego Kazachstanu. Od 2010 roku do chwili obecnej pełniła funkcję wiceprezesa Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie.
Autorka autobiograficznej książki pt. „Szara opowieść: (wspomnienia z sześcioletniego pobytu na zesłaniu w Północnym Kazachstanie w latach 1940–1946)” oraz współautorka publikacji „Podwójny wicher”, w której wraz z siostrą Marią opisuje przeżycia związane z deportacją z kraju i pobytem w ZSRR.
Była skarbnicą wiedzy historycznej, żywym świadkiem wiekowej historii Polski. Spotkania z nią były dla wszystkich piękną lekcją historii i patriotyzmu. Niestrudzona orędowniczka prawdy historycznej, przypominała o faktach historycznych nie ujętych w żadnym podręczniku szkolnym, a dotyczących zesłań Polaków na Sybir. Uczestnicząc w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, swoją postawą dawała żywe świadectwo o ogromnych cierpieniach, jakiego doznała w trakcie pobytu na nieludzkiej ziemi.
Czas zesłania był wyjątkowo ciężki: najpierw trauma wywózki, pobyt w miejscu zesłania w skrajnie nieprzyjaznych warunkach, lata tułaczki odbiły swoje piętno na moim życiu i zdrowiu. ” Każdy z nas Sybiraków niesie traumę …”- mówiła podczas spotkań z uczniami.

Za swoją pracę na rzecz środowiska kombatanckiego wyróżniona wieloma odznaczeniami związkowymi i państwowymi:
– Nagroda Honorowa „ Świadek Historii”,
– Odznaka Honorowa Sybiraka,
– Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Sybiraków,
– Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Sybiraków,
– Krzyż Zesłańców Sybiru, Medal Pro-Patria,
– Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości,

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 kwietnia 2021 r. w Lubaczowie. 
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia – Dyrektor i Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 


Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

do góry