Nawigacja

Aktualności

100-lecie sojuszu Piłsudski–Petlura

W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 r. została podpisana w Warszawie umowa o współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. Poparta wielomiesięcznymi negocjacjami, zawarta została w obliczu kolejnych zwycięstw bolszewików w Rosji i Ukrainie, zagrażających niepodległości jej zachodnich sąsiadów. W obliczu wspólnego wroga, chcąc ostatecznie zażegnać zbrojny konflikt polsko-ukraiński i stawić skuteczny opór ekspansji komunizmu, do rozmów zasiedli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Symon Petlura, tworząc plan walki z Armią Czerwoną. Kluczowa dla realizacji tego planu była polsko-ukraińska umowa sojusznicza, datowana 21 kwietnia 1920 r. i podpisana trzy dni później konwencja wojskowa.

O kulisach negocjacji i szczegółach porozumienia pisze na stronie i łamach winnickiego „Słowa Polskiego” – Jacek Magdoń – historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Zapraszamy do lektury.

  • Negocjacje polsko-ukraińskie 1919-1920

http://slowopolskie.org/trudne-rokowania-w-latach-1919-1920/?fbclid=IwAR2XMWCUH3UPmehfUAWUIZgGbCdtWDRM7y3QLloDEzOOLuKuK1UdQPpTqqw

  • Wojskowe aspekty wyprawy kijowskiej 1920 r.

http://slowopolskie.org/wojskowe-aspekty-wyprawy-kijowskiej-1920-r/

  • Organizacja polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej w 1920 r.

http://slowopolskie.org/organizacja-polsko-ukrainskiej-wspolpracy-wojskowej-w-1920-r/

  • Utworzenie Dowództwa Etapów Wojsk Polskich na Ukrainie w 1920 r. 

http://slowopolskie.org/utworzenie-dowodztwa-etapow-wojsk-polskich-na-ukrainie-w-1920-r/

Na zdjęciach upamiętnienia wizyty Józefa Piłsudskiego w Winnicy w 1920 r. oraz miejsca urodzenia Walerego Sławka we Strutynka koło Niemirowa w Obwodzie Winnickim na Ukrainie.

Fot. Jacek Magdoń i Jerzy Wójcicki

 

 

 

do góry