Nawigacja

Aktualności

Co kryje Oddziałowe Archiwum IPN w Rzeszowie - porucznik Adam Stysioł

Rzeszowskie Archiwum IPN, gdzie przechowywane są różnorodne materiały, stanowi niewątpliwie ogromną kopalnię wiedzy. Każdego dnia będziemy udostępniać Państwu ciekawe zdjęcia osób i wydarzeń, mówiące o historii naszej małej Ojczyzny.

Porucznik Adam Stysioł urodzony 10 XI 1912 r. w Łańcucie. Absolwent Państwowego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie w 1932 r. Był słuchaczem Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, włączając się w prace redakcyjne pisma wydawanego przez szkołę pod tytułem „Rzeczpospolita Podchorążacka”. W 1935 r. otrzymał promocję do stopnia podporucznika piechoty i odbył praktykę w 6 Pułku Strzelców Podhalańskich w Samborze, gdzie był m.in. opiekunem młodzieży na obozach przysposobienia wojskowego w Bieszczadach Wschodnich – w Zełemiance koło miejscowości Skole, na południe od Drohobycza (na terenie obecnej zachodniej Ukrainy). Od 1938 r. był słuchaczem dwuletniej Oficerskiej Szkoły Topografów przy Wojskowym Instytucie Geograficznym. W 1939 r. został awansowany do stopnia por. piechoty. Przed wybuchem wojny prawdopodobnie przebywał na praktyce terenowej w Tatrach, wrócił do Warszawy i został ewakuowany do Lwowa. Uniknął niewoli i jesienią 1939 r. wrócił do Łańcuta, gdzie został zaprzysiężony do pracy konspiracyjnej w łańcuckich strukturach SZP, a następnie ZWZ-AK, przez Wilhelma Kudłę ps. Robak”. Był wykładowcą na konspiracyjnych kursach Szkoły Podchorążych Rezerwy, ucząc m.in. terenoznawstwa. Od 25 IV 1943 r. był adiutantem komendanta Obwodu AK Łańcut kpt. Henryka Puziewicza ps. „Batura” i „Niedźwiedź”. 26 VIII 1943 r., podczas jazdy rowerem na spotkanie Komendy Obwodu w Rakszawie, został postrzelony w brzuch w Dąbrówkach przez funkcjonariusza Gestapo Eugena Arendta. Mimo odniesionych ran, zdołał uciec do Czarnej, gdzie jednak stracił przytomność. Zmarł następnego dnia i został pochowany w lesie „Bażantarnia” pod Łańcutem. 19 III 1945 r. ekshumowano szczątki Adama Stysioła i przeniesiono na cmentarz komunalny w Łańcucie, gdzie został pochowany w kwaterze wojskowej, a 31 X 1946 r. w zbiorowej mogile żołnierzy AK. W 1939 r. ożenił się z Józefą z d. Mach, z którą miał syna Stanisława.

Zbiór Adama Stysioła zawiera cyfrowe kopie fotografii przedstawiających m.in. słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie i oficerów Oficerskiej Szkoły Topografów. Materiały archiwalne zostały udostępnione OA IPN w Rzeszowie przez panią Barbarę Stysioł-Pondel, wnuczkę Adama Stysioła. Notka biograficzna została opracowana m.in. w oparciu o ustalenia dra Piotra Chmielowca, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

 

 

 

 

Zdjęcie 001. Adam Stysioł jako uczeń Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, ok. 1932 r.

Zdjęcie 002. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty odpoczywają po zajęciach terenowych ok. 1933 r. Adam Stysioł siedzi w środku (z hełmem na karabinie).

Zdjęcie 003. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty ok. 1933 r. Adam Stysioł stoi czwarty z lewej.

Zdjęcie 004. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie na zdjęciu grupowym ok. 1933 r. W górnym rzędzie, pierwszy z lewej: Adam Stysioł.

Zdjęcie 005. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie podczas musztry, lata 1932–1935.

Zdjęcie 006. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie w mundurach historycznych podczas pełnienia warty pod Belwederem w Warszawie w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, prawdopodobnie 29 listopada 1934 r.

Zdjęcie 007. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie. Drugi z prawej stoi kapral podchorąży Adam Stysioł, ok. 1933 r.

Zdjęcie 008. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie. Pierwszy z prawej stoi plutonowy podchorąży Adam Stysioł, ok. 1934 r.

Zdjęcie 009. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie podczas zajęć z szermierki. Piąty z prawej stoi Adam Stysioł.

Zdjęcie 010. Jedna z uroczystości w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, prawdopodobnie promocja podchorążych.

Zdjęcie 011. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie w mundurach historycznych przy pomniku gen. Józefa Dwernickiego, ok. 1933 r. Trzeci z lewej Adam Stysioł.

Zdjęcie 012. Kadra oficerska Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie z płk. Ludwikiem Bociańskim, komendantem w latach 1930–1934 (w środku, w furażerce).

Zdjęcie 013. Płk Ludwik Bociański, komendant Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie w latach 1930–1934.

Zdjęcie 014. Płk Eugeniusz Żongołłowicz, komendant Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie w latach 1934–1938.

Zdjęcie 015. Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty przy Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie 7 sierpnia 1932 r.

Zdjęcie 016. Fontanna z królem Krakiem walczącym ze smokiem. Na drugim planie gmach szkoły.

Zdjęcie 017.Z Płk Ludwik Bociański, komendant Szkoły Podchorążych (w środku, w marynarce) na balu po promocji podchorążych, prawdopodobnie 16 sierpnia 1934 r.

Zdjęcie 018. Aktorzy rewii szkolnej z oficerami Szkoły Podchorążych.

Zdjęcie 019. Basen przy Szkole Podchorążych w Ostrowi Mazowieckiej.

Zdjęcie 020. Słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty obsługują moździerz Stockes-Brand kal. 81 mm. Pierwszy z lewej Adam Stysioł.

Zdjęcie 021. Ćwiczenia na poligonie w Czerwonym Borze z użyciem masek przeciwgazowych.

Zdjęcie 022. Ćwiczenia na poligonie w Czerwonym Borze.

Zdjęcie 023. Ćwiczenia terenowe.

Zdjęcie 024. Przerwa na posiłek podczas ćwiczeń na poligonie.

Zdjęcie 025. Nauka obsługi ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30.

Zdjęcie 026. Na poligonie w Czerwonym Borze.

Zdjęcie 027. Na poligonie w Czerwonym Borze.

Zdjęcie 028. Na poligonie w Czerwonym Borze z tankietkami TK-3, produkowanymi w Polsce w latach 1931–1933.

Zdjęcie 029. Defilada wojskowa 6 sierpnia 1934 r. na Polach Mokotowskich w Warszawie. Prezentacja tankietek TK-3.

Zdjęcie 030. Szkolenie narciarskie.

Zdjęcie 031. Poczet sztandarowy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich w Samborze ok. 1935 r.. Trzeci z lewej ppor. Adam Stysioł. Na drugim planie dworzec kolejowy w Samborze.

Zdjęcie 032. Por. Adam Stysioł w 1939 r.

do góry