Nawigacja

Aktualności

IPN upamiętnia członków organizacji młodzieżowych – Różanka, 8 marca 2020

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 9 miastach w Polsce Instytut Pamięci Narodowej odsłoni tablice upamiętniające zapomnianych członków młodzieżowego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944/1945–1956 istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.

Uroczystości są kontynuacją projektu IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego podziemia – tytułowego zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. W 2019 roku trzynaście tablic zostało umieszczonych na budynkach (lub wewnątrz) działających obecnie szkół, których uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne. W tym roku w kolejnych miejscach przywołujemy pamięć o młodych bohaterach.

 

Miejsca upamiętnień antykomunistycznych organizacji młodzieżowych 1944–56

1 marca 2019 w Mielcu odsłonięto tablicę w hołdzie młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym Stalowi Polacy, Wolność i Niezawisłość oraz konspiracyjny związek harcerski zastępu „Rysiów". 1 marca 2019 w Mielcu odsłonięto tablicę w hołdzie młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym Stalowi Polacy, Wolność i Niezawisłość oraz konspiracyjny związek harcerski zastępu Rysiów".

8 marca 2020 r. w Różance z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oraz mieszkańców wsi, została odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Orlęta” z placówki o kryptonimie „Przełęcz”, utworzonej w latach 1948–1950 przez mieszkańców Różanki (gm. Wiśniowa, pow. strzyżowski, woj. podkarpackie). W czasie walki życie oddał Stanisław Ogorzałek – zabity przez UB w 1952 r. w Szufnarowej. Pozostali członkowie tej organizacji po rozpracowaniu przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zostali skazani na kary od 5 do 8 lat więzienia. Działacze młodzieżowej organizacji antykomunistycznej sprzeciwiali się reżimowi i władzy komunistycznej w powojennej Polsce, za co byli prześladowani.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy filialnej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Różance. Następnie przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Różance odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę. Dalsza część uroczystości, przemówienia zaproszonych gości i występ młodzieży szkolnej odbyły się w budynku szkoły. 
W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz samorzadowych na czele w wicewojewodą podkarpackim Jolantą Sawicką, starostą strzyżowskim Bogdanem Żyburą, służby mundurowe, dr Piotr Szopa - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, wójt gminy Wiśniowa Marcin Kut, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Różance Lucyna Ciołkosz, duchowni oraz lokalna społeczność. Przybyli również przedstawiciele „Orląt” z Rudnika nad Sanem. 

Tablica w hołdzie działaczom Młodzieżowej Organizacji Antykomunistycznej w Różance. 

Fot. Grzegorz Leszczyński - IPN Rzeszów.

 

 
 
do góry