Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej – Mielec, 1 marca 2019

1 marca 2019 r. w Mielcu uczczono pamięć młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice Mniejszej św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, następnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego przy ul. Jędrusiów 1 odbyło się odsłonięcie tablicy w hołdzie młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym. Należeli do nich uczniowie miejscowych szkół i harcerze, którzy działali w organizacjach Stalowi Polacy", Wolność i Niezawisłość" oraz w konspiracyjnym związku harcerskim zastępu Rysiów".

W mieleckich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na czele z dr. Piotrem Szopą, naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak, dyrektor I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu Radosław Kluza, uczniowie i mieszkańcy miasta. Tytus Wyczałek - żołnierz Armii Krajowej przypomniał, że Urząd Bezpieczeństwa nie miał litości dla nastoletnich działaczy podziemia antykomunistycznego. Byli bici i torturowani. Roman Stachiewicz został zamordowany, Józef Umiński skazany na dożywocie. Pozostali otrzymali wyroki od 2 do 15 lat więzienia.
 
Druga część uroczystości odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, gdzie młodzież przedstawiła program słowno-muzyczny poświęcony bohaterom narodowym i odbyła się debata.
 
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Mielcu także w weekend. Jutro w Samorządowym Centrum Kultury premiera filmu Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego. W niedzielę po raz kolejny odbędzie się zaś Bieg Tropem Wilczym.
 
Fot. Grzegorz Leszczyński (IPN Rzeszów)
Relacja na stronie TVP 3 Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/41551530/mielec-uczcil-pamiec-mlodych-bohaterow
 
do góry