Nawigacja

Aktualności

IPN zaprosił na film pt. „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego do kina Zorza – Rzeszów, 12 listopada, 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasił w listopadzie mieszkańców Rzeszowa na film „Niepodległość” w reżyserii Krzysztof Talczewskiego.

Projekcja odbyła się we wtorek 12 listopada 2019 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. 

Opis filmu:

„Niepodległość” - film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I wojny Światowej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na ekranie możemy zobaczyć ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny. Niezwykłym przeżyciem jest również spojrzenie z bliska na codzienne życie Polaków, tysiąca patriotów, którzy od nowa budują swoje miejsce na ziemi w odzyskanej ojczyźnie. Po raz pierwszy możemy zobaczyć ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzeć ówczesną codzienność, spacerować ulicami Warszawy. Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Ten zabieg pozwolił nowocześnie zobrazować niezwykłą opowieść o tym wyjątkowym czasie. Obraz powstał w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego wg jego scenariusza oraz Mirosława Borka. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski. 

Film dozwolony od lat 13. Czas trwania seansu: 87 minut.

do góry