Nawigacja

Aktualności

Promocja publikacji „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej“ – Rzeszów, 6 listopada 2019

W środę 6 listopada 2019 r., o godz. 16:00, w sali konferencyjnej IPN, w budynku przy ul. Szopena 23 w Rzeszowie odbyło się spotkanie z autorką publikacji „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej” – Marylą Ścibor-Marchocką.

Uczestniczyli w nim historycy, pasjonaci historii, dziennikarze, członkowie Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Konarskiego i Rzeszowianie. Zebranych przywitał dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, moderatorem spotkania był Tomasz Bereza, badacz stosunków polsko-ukraińskich z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. 

Rzeź wołyńska była niewątpliwie jednym z najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Książka „Sprawiedliwi…” dotyka tego niezwykle trudnego tematu w nieszablonowy sposób. Na podstawie prawdziwych relacji świadków rzezi autorka tworzy opowieści, gdzie zawiera wszystkie emocje, uczucia i obawy uczestników tamtych wydarzeń. Przypominając o Ukraińcach, którzy mimo groźby śmierci ratowali Polaków terenach Wołynia, ukazuje, że mimo ogromu tragedii były osoby, które potrafiły zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach.

„Sprawiedliwi’’ to zbiór opowiadań  o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej. To literacka interpretacja prawdziwych historii – odtworzona z pietyzmem, niemal dokumentalna – bo wszystko to wydarzyło się naprawdę: ból, strach przechodzący w panikę, śmiertelne zmęczenie, a wśród tego ludzie, którzy pozostali ludźmi: podali chleb, wodę, ukryli, opatrzyli rany, wywieźli w bezpieczne miejsce. Tak mało dziś o nich wiemy: w relacjach z Wołynia przeważa groza mordu. To oczywiste, bo zbrodnia była tak straszliwa, że przykryła w pamięci wszystko, łącznie z doznanym dobrem. Ale to dobro właśnie jest warte ocalenia, przypomnienia, opisania. Dobro – pomimo. Często opłacone strachem, zarzutem zdrady od najbliższych, męczeństwem.”  [Opis pochodzi od autorki publikacji]

Spotkanie w ramach cyklicznych spotkań Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. 

Honorowy patronat nad publikacją objął Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry