Nawigacja

Aktualności

Reportaż Mirosławy Filipczyk pt. „Wojenne losy”.

 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Mirosławy Filipczyk pt. „Wojenne losy”, niezwykłej historii rodem z Podkarpacia, z finałem we Francji.

Opowiada on o losach mieszkańców Podkarpacia, którzy byli w czasie II wojny światowej więźniami obozu w Ursprung koło Fréland we Francji. Dzięki pomocy mieszkańców miasteczka, pod wodzą miejscowego księdza Raymonda Voegeli, pomogli zbiec wszystkim więźniom, w sumie 30 Polakom. Udzielali im schronienia i pomocy aż do wkroczenia wojsk amerykańskich, co nastąpiło 6 grudnia 1944 roku.

Wśród uwolnionych był także Franciszek Urbanik z Godowej, żołnierz 17 pułku piechoty, który do niewoli trafił również 12 września 1939 r.

To jego syn złożył wniosek o upamiętnienie dzielnych Francuzów do rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tak narodziła się idea ufundowania dla wioski pamiątkowej tablicy poświęconej jej mieszkańcom. Przygotowania były prowadzone wspólnie ze stroną francuską, w tym merem Frélandu, a uroczyste poświęcenie tablicy miało miejsce 8 września 2019 r.

https://rzeszow.tvp.pl/41440228/historia

 

do góry