Nawigacja

Aktualności

Bohaterom Polskich Termopil

Młodzież z województwa podkarpackiego uczestniczyła w obchodach 99. rocznicy bitwy pod Zadwórzem, zapoznając się z dziedzictwem obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich

17 sierpnia 2019 r.  strzelcy i harcerze wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Cmentarzu Obrońców Lwowa we Lwowie, gdzie oddali hołd Orlętom Lwowskim. Wysłuchali też wystąpień ministra  Jana J. Kasprzyka – Szafa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Andrzeja Zajączkowskiego – przedstawiciela rodziny legendarnego dowódcy obrony Zadwórza. Następnie zapalono znicze na grobach w kwaterze zadwórzańskiej, gdzie spoczywa polski Leonidas – kpt. Bolesław Zajączkowski. Druga część obchodów miała miejsce  cmentarzu wojskowym z Zadwórzu, gdzie przy kopcu została odprawiona polowa Msza św., koncelebrowana przez duchownych z Polski, Ukrainy i USA. Po części religijne wysłuchano wystąpień gości, a także odczytano okolicznościowe listy, skierowane do obecnych na uroczystości, w tym od Jarosława Szarka - prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, wyraził radość z licznej obecności polskiej młodzieży. Była to okazja do spotkania młodzieży z żołnierzami polskimi i amerykańskimi, należącymi  do Polskiej Grupy Zadaniowej na Ukrainie oraz 101 Dywizji Powietrzno-Szturmowej US Army, przybyłymi z pobliskiego poligonu w Jaworowie.

Następnego dnia młodzież zapoznała się z miejscami pamięci narodowej we Lwowie i odwiedziła zabytkową część miasta, zapoznając się z dziejami walk o Niepodległość i granice II Rzeczpospolitej. Wędrówka miała charakter spaceru historycznego po ważnych, ale rzadko uczęszczanych miejscach historycznych. Dzięki przewodnictwu Eryka Mateckiego inspektora lwowskiego Związku Strzeleckiego, grupa odwiedziła m.in. pomnik Kilińskiego w Parku Stryjskim, Górę Stracenia czy kamień u podnóża Wysokiego Zamku, upamiętniający zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Tatarami. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali kilku prelekcji na temat walko Lwów w latach 1918-1920, przygotowanych przez Jacka Magdonia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, sprawującego opiekę merytoryczną nad wyjazdem.

Wyjazd na uroczystości zorganizował Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, reprezentowany przez Mateusza Wernera, we współpracy ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JP w Rzeszowie.

Fot. Bartosz Wołkowski i Eryk Matecki

do góry