Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla najmłodszych „Bohaterski Miś” – Rzeszów, 4 lipca 2019

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w ramach „Wakacji z IPN” zaprosił dzieci uczestniczące w półkolonii prowadzonej przez Rzeszowski Dom Kultury Filia Pobitno na zajęcia pt. „Bohaterski Miś” czyli przygody pluszowego niedźwiadka po wojnie na podstawie książki Bronisława Ostrowska. 

Książka „Bohaterski Miś” autorstwa Bronisławy Ostrowskiej została wydana w 1919 roku. Jak łatwo się domyślić bohaterem książeczki jest miś. Nie jest to jednak żywy niedźwiadek, lecz maskotka. Powstał w jednym z warsztatów we Lwowie w 1910 roku i od razu został okrzyknięty najbardziej rezolutnym z misiów. Jego nową właścicielką została siedmioletnia Hala i jej brat Staś, który był harcerzem. Nowa właścicielka nadała mu imię „Miś Niedźwiedzki”. Nadeszły wakacje 1914 roku, które zmieniły życie misia. Państwo Niedźwiedzcy wybrali się na wybrzeże francuskie na letni wypoczynek, a 29 lipca 1914 roku wybuchła wojna przeciwko trzem najeźdźcom i walka o Niepodległość Polski. Miś nie mógł patrzeć na idące ulicą wojska, rwał się do nich. Chciał razem z nimi tułać się po świecie, walczyć, i ginąć. Jak w słowach piosenki: „Dzień deszczowy i ponury. Z cytadeli idą góry... Szeregami polskie dzieci, Idą tułać się po świecie.” Rwało się jego serce by walczyć o to by zobaczyć wolną Ojczyznę. „I oto ja, mały pluszowy niedźwiadek, wobec zapalającego się pożaru wojny europejskiej marzyłem, aby zagarnął mnie płomień: - pragnąłem w nim rozbłysnąć jedną iskierką wesela dla tych wszystkich, co będą walczyć o Polskę.” Wkrótce Lwów się poddał, a mieszkanie Niedźwiedzkich zajął rosyjski generał. Postanowił zabrać Misia w dalszą drogę na front by potem dać go swojemu Miszce. Jednak podczas ucieczki z miasta wóz z generalskim taborem został przejęty przez polskie wojsko. Miś trafił w rączki małej Zosi, której mama zginęła podczas oblężenia szkoły w której pracowała. Razem z nią trafił do Stanisławowa, gdzie odnalazł  Halę, a ta podarowała misia pewnemu Ułanowi by przynosił mu szczęście.

Zajęcia poprowadziła Katarzyna Kyc z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Niezwykłe przygody Miśa przeplatane były historią odzyskania przez Polskę niepodległości, a opowieść o wojennej wędrówce Misia Niedźwiedzkiego, cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć. 

W drugiej części zajęć dzieci mogły pograć w gry edukacyjne wydane przez IPN oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry