Nawigacja

Aktualności

Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie – Rzeszów, 19 czerwca 2019

19 czerwca 2019 r. w siedzibie Oddziału IPN w Rzeszowie odbyło się kolejne posiedzenie członków Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN-KŚZpNP w Rzeszowie z terenu województwa podkarpackiego.
 

Tematem obrad były:

  • Tablica ku pamięci kpr. Jana Staszczaka, żołnierza Placówki AK Hyżne, zamordowanego w nocy z 1/2 .12.1944 r. przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji. Z wnioskiem do Komitetu o opinię wystąpił wójt gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta, a postać kpr. Staszczaka zreferował dr Marcin Bukała z OBBH IPN w Rzeszowie, mieszkaniec gminy Hyżne. 
  • ​Tablica w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej w budynku Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Inicjatorem tego upamiętnienia jest Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie, uzasadnienie przedstawił sierż. sztabowy Wojciech Gruca. 
  • Tablica w Rozwadowie-Stalowej Woli ku pamięci bohaterskiej Romce Alfredzie Markowskiej „Nońci”, która w latach 1942-1944 na stacji kolejowej w Rozwadowie wykradała dzieci z transportów do niemieckich obozów koncentracyjnych. W uznaniu tych zasług została odznaczona w 2006 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Z wnioskiem o upamiętnienie żyjącej jeszcze bohaterki wystąpił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, postać Alfredy Markowskiej  i uzasadnienie upamiętnienia Jej działalności poprzez pamiątkową tablicę zaprezentował Mariusz Bajek radny Miasta i Gminy Stalowa Wola. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry