Nawigacja

Aktualności

Mural pułkownika Leopolda Lisa-Kuli powstał w jego rodzinnej wsi Kosinie

W 2019 roku przypada setna rocznica śmierci pułkownika, który zginął w walkach z oddziałami ukraińskimi 7 marca 1919 roku. Na całym Podkarpaciu obchodzony jest rok Leopolda Lisa - Kuli.

Z tej okazji powstał mural poświęcony płk. Lisie - Kuli, który ma blisko 4 metry wysokości i ponad 2 szerokości. Można go podziwiać na ścianie położonego w centrum Kosiny domu kultury. Autorem malowidła jest znany twórca street artu - Arkadiusz Andrejkow. Podobnie jak w wielu innych swoich pracach inspirował się starym zdjęciem. W tym przypadku fotografią Lisa-Kuli wykonaną prawdopodobnie w 1918 roku. 

Mural był pomysłem gminy Łańcut, na terenie której znajduje się rodzinna wieś pułkownika. W inicjatywę włączył się  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który sfinansował prace. Mural to kolejne upamiętnienie bohatera w jego rodzinnej wsi. W miejscu, gdzie stał kiedyś dom, w którym się urodził znajduje się dziś pamiątkowy obelisk. W ubiegłym roku w jego sąsiedztwie,  w hołdzie bohaterowi posadzono dąb Leopold, w ramach akcji 100 drzew na stulecie odzyskania niepodległości. 

Również w Rzeszowie,  na budynku siedziby IPN przy ul. Słowackiego 18  znajdują się banery prezentujące bohatera walk o niepodległość, związanego z Podkarpaciem.

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa, w wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 6 marca 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Leopold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł 7 marca w wieku 23 lat z powodu upływu krwi. Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. Centralne uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Wojska Polskiego na placu Saskim w Warszawie. Na szarfach wieńca od Naczelnika Państwa widniał napis „Mojemu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”. Następnie przez Kraków przywieziono trumnę do Rzeszowa, gdzie spoczęła na cmentarzu Pobitno. Leopold Lis-Kula już za życia był legendą. Odważnym żołnierzem i zdolnym dowódcą. 

 

do góry