Nawigacja

Aktualności

Kolekcja rodzinnych fotografii Stefanii Obara w Archiwum Pełnym Pamięci – Tyczyn, 8 maja 2019

Archiwum Pełne Pamięci, to forma upamiętniania, która pozwala zachować pamięć o życiu pokoleń wielu Polaków. Te ludzkie losy, spisane w różnej formie stanowią element naszej historii.

W ramach tego projektu pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Katarzyna Gajda-Bator i Igor Witowicz gościli u pani Stefanii Obara, prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tyczynie. Przekazała ona w formie darowizny kopie cyfrowe dokumentów i zdjęć rodzinnych z czasów przed II wojną światową, okresu okupacji i życia ówczesnej społeczności Tyczyna. Materiały trafią do Archiwum IPN Oddział w Rzeszowie pod nazwą Zbiór Stefanii Obary. Po ich dokładnym  opisaniu będą w przyszłości mogły być udostępniane w ramach obowiązującej ustawy w Instytucie Pamięci Narodowej. 

W spotkaniu towarzyszyła Alina Bosak - dziennikarka biznesistyl.pl, której pani Stefania przekazała wiele ciekawych relacji i wspomnień. 

Stefania Obara, ps. „Stefa” urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Starszydlu. Córka Wacława Fornala, żołnierza I wojny światowej i jeńca wojennego w carskiej Rosji, oraz Anny z domu Warzybok. Żołnierz Armii Krajowej, Placówki „Topola” w Tyczynie w czasie od III 1942 do VIII 1944 r. Przyboczna sanitariuszka dr. Ludwika Obary ps. „Riwanol”. Uczestniczka Akcji „Burza” jako sanitariuszka w szpitalu polowym w Hermanowej do 10 VIII 1944 r., kontrolowane przez Urząd Bezpieczeństwa do VII 1945 r. Żona dr Ludwika Obary. W latach 1980-1981 działała w „Solidarności” Rolników Indywidualnych w Gminie Tyczyn. od 1989 r. należy do „Solidarności” Emerytów w Rzeszowie. 

Weteran walk o niepodległość, kapitan w stanie spoczynku, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tyczynie. Dokumentalistka, poetka oraz autorka i współautorka kilku publikacji m.in. „Nasze korzenie - ludzie i obyczaje”, „Rodaków naszych patriotyczne rymowanie”, „Chwalebne dziedzictwo”, „Tryptyk Patriotyczny. Od Armii Krajowej do Solidarności w Gminie Tyczyn”. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry