Nawigacja

Aktualności

75. rocznica Akcji Burza – Rzeszów, 16 maja 2019

W dniu 16 maja br. pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających Akcję „Burza” oraz przeprowadzonej w jej ramach operacji „Ostra Brama" na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie w lipcu 1944 r.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wojciecha w Rzeszowie, gdzie odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy biorących udział oraz poległych w Akcji „Burza”. Po jej zakończeniu uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie  zaprezentowali program artystyczny poświęcony żołnierzom AK. Następnie na placu Farnym dr Piotr Szopa – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie odczytał okolicznościowy list jaki do uczestników uroczystości skierował Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Po okolicznościowych przemówieniach i Apelu Poległych oddana została salwa honorowa.

Na koniec uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą „Ziemi Wileńskiej”,  umieszczonej na ścianie kościoła.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej  Oddział w Rzeszowie, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki, Oddział IPN w Rzeszowie.

Fot. Joanna Kudyba

 

do góry