Nawigacja

Aktualności

Finał konkursu plastycznego „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej” – Rzeszów, 22 marca 2019

22 marca 2019 r. w Małej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się finał konkursu plastycznego „Zagłada Żydów i pozytywne postawy wobec nich w czasie II wojny światowej”, zorganizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie dla uczniów szkół średnich.

Spotkaniu przewodniczył dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów. Referat połączony z prezentacją multimedialną „Sprawiedliwi z Sambora” przedstawiła s. Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi domu w Samborze. Przeplatany był deklamacją wierszy o Polakach ratujących Żydów w getcie samborskim autorstwa s. Katarzyny Skoczylas ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przez uczennice ze Szkoły Podstawowej z Sambora. 

Julia Buca wyrecytowała wiersz pt. „Ochronka”,  Krystyna Szczerba – wiersz pt. „Sanki”. Inspiracją do powstania wierszy były prawdziwe historie, które odnalazła s. Elżbieta, a s. Katarzyna przelała na papier. Jak wspomina s. Katarzyna „Nie mogę pomóc siostrze Elżbiecie w inny sposób, to chociaż tyle mogę zrobić dla jej wielkiej pracy dokumentującej przypadki pomocy ludności żydowskiej w tamych trudnych czasach...

Główną częścią dzisiejszej uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego dla młodzieży z rzeszowskich szkół nt. „Zagłada Żydów i pomoc udzielana przez Polaków żydowskim sąsiadom”. Nagrody wręczyli dr hab. Elżbieta Rączy, Katarzyna Kyc i Jakub Izdebski.

Wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie i Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego dla uczniów klas VI – VIII, 3 klasy gimnazjum i klas licealnych uczestniczących w zajęciach kursów plastycznych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie.

Tematem konkursu było przygotowanie plakatu dotyczącego zagłady Żydów lub pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków w czasie II wojny światowej.

Kategoria I 
miejsce I 
Iga Trzeciak
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska

miejsce II
Wiktoria Karbowniczek
opiekun naukowy: Jadwiga Hajduk

miejsce III
nie przyznano

wyróżnienia:
Zuzanna Piątek
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska

Emilia Miłek
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska

Kategoria II
miejsce I 
Anna Grabecka
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska
miejsce II
Olga Grabecka
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska

miejsce III
Martyna Kuśmierska
opiekun naukowy: Agata Kwiatkowska

Komisja konkursowa przyznała dodatkowo dwie nagrody dla uczestniczących  w projekcie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie.

nagroda specjalna:
Bartosz Kras
opiekun naukowy: Magdalena Lubas

wyróżnienie:
Julia Bochenek 
opiekun naukowy: Magdalena Lubas

Nagrodzone prace konkursowe

 

 

Wystawa pokonkursowych prac plastycznych prezentowana jest na Uniwersytecie Rzeszowskim, w budynku przy ul. Rejtana 16 C.

Po uroczystości na Uniwersytecie Rzeszowskim siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi spotkały się w siedzibie Instytucie Pamięci Narodowej z dyrektorem oddziału dr Dariuszem Iwaneczko. Rozmowy dotyczyły dotychczasowej i przyszłej współpracy w badaniach nad tematyką Sprawiedliwych.

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/41865944/pamieci-polakow-ratujacych-zydow-rocznica-zamordowania-rodziny-ulmow

Fot. Katarzyna Gajda-Bator i Igor Witowicz

do góry