Nawigacja

Aktualności

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Shimonowi Redlichowi – Rzeszów, 28 stycznia 2019

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Shimonowi Redlichowi.

Prof. Simon Redlich urodził się we Lwowie w 1935 r. i mieszkał w pobliskich Brzeżanach, jako dziecko przeżył Holocaust, uratowany przez Polaków i Ukraińców wyemigrował z Polski do Izraela w 1950 r. Studiował historię na Uniwersytecie Hebrajskim, sowietologię na Uniwersytecie Harvarda, a tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Nowojorskim. Prof. Redlich wykładał na Uniwersytecie Ben-Guriona przez prawie czterdzieści lat, w 2003 r. przeszedł na emeryturę jako profesor emeritus w dziedzinie współczesnej historii europejskiej i współczesnej historii żydowskiej. Opublikował wiele książek i artykułów na temat historii Żydów w Związku Radzieckim, Polsce i na Ukrainie. Od lat aktywnie działa na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich i ukraińsko-żydowskich. 

W uroczystości udział wzięła najbliższa rodzina profesora Redlicha, przyjaciele, rektorzy wyższych uczelni z kraju i za granicy, poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa.

Doktorat Honoris Causa to najwyższe wyróżnienie jakie przyznaje uczelnia. Sylwetkę profesora Simona Redlicha zaprezentował dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR dr hab. Paweł Grata, a laudację kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów dr hab. Wacław Wierzbieniec.

Oprawę muzyczną przygotował Chór Wydziału Muzyki UR pod dyrekcją dr Katarzyny Sobas. Uroczystość zakończyła prezentacja filmu pt. „Powroty Szymona” reż. Sławomir Grünberg, Katka Reszke.

Zaprezentowano takze wystawę: Jews in Jankowice and Boratyn, autorstwa Rolanda Szydło i rodziny Szlomo Steinbrucha (USA/Izrael/Kanada)

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/41057395/shimonredlich-z-tytulem-doktora-honoris-causa-uniwersytetu-rzeszowskiego?fbclid=IwAR2PhbmacSlq_EAvR_ZR6jlBqm3inm4h-sEI5nCXKGlV7cjKMSA2urAU3xI

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry