Nawigacja

Aktualności

Kolejne spotkanie w Akademii Niepodległości – Łańcut, 23 listopada 2018

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości prowadzi w całej Polsce cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprosili mieszkańców Podkarpacia na kolejne spotkanie z historią w ramach projektu „Akademia Niepodległości”, które odbyło się 23 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w Gabinecie Ordynata Łańcuckiego Muzeum - Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1.

Przedstawiono dwa interesujące wykłady:

  • „Państwotwórczy wysiłek przed listopadem 1918 r.” – prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński) 
  • „Człowiek czynu książe Andrzej Lubomirski. Przemysłowiec – Ossolińczyk – Polityk.” – Łukasz Chrobak (Muzeum –Zamek w Łańcucie)

Akademia Niepodległości jest obliczonym na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021) cyklem spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składają się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, prelegenci sięgają do wątków lokalnych. Podejmują dyskusję, pogłębiają poszczególne kwestie, odsyłają do literatury przedmiotu. Poszczególnym wykładom towarzyszy konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)

do góry