Nawigacja

Aktualności

W Przystanku Historia Przemyśl zaprezentowano wystawę „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963" – Przemyśl. 8 listopada 2018

W czwartek 8 listopada 2018 r. w Przystanku Historia Przemyśl zaprezentowano wystawę „Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963", która została przygotowana w 2008 r. przez dr. Roberta Witalca i Igora Witowicza z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Po raz pierwszy była prezentowana w Domu Generalnym Księży Salezjanów w Rzymie. Dzisiejsza prezentacja odbyła się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Młodzieży przemyskich szkół średnich i podstawowych historię szkoły w skrócie przedstawił Igor Witowicz, o akcji likwidacyjnej i obronie szkoły przez społeczeństwo Przemyśla mówił dr Robert Witalec. Spotkanie poprowadził dr Lucjan Fac.

Wystawa ma układ chronologiczno-problemowy. W pierwszej części prezentuje materiały dotyczące historii szkoły. Przedstawia m.in. jej statut, fotografie ukazujące sylwetki uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii.
Część druga zawiera materiały związane z przygotowaniami do eksmisji oraz z samą likwidacją szkoły w 1963 roku. Na kolejnych planszach zamieszczono materiały dokumentujące działania władz związane z likwidacją szkoły organistowskiej w Przemyślu (jedynej tego rodzaju placówki w Polsce) oraz prezentujące obronę szkoły przez Salezjanów i społeczeństwo miasta. Zamieszczono tu również zdjęcia wykonane przez funkcjonariuszy MO podczas przejmowania budynków Szkoły Organistowskiej.
Fotografie i dokumenty eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Archiwum Parafii Świętego Józefa w Przemyślu, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu, Archiwum Inspektorialnego Prowincji Wrocławskiej Salezjanów we Wrocławiu, Towarzystwa im. Mariana Sawy, Wydawnictwa Towarzystwa Chrystusowego „Hlondianum”, ks. Jana Pryputniewicza, Jana Piecucha, Mieczysława Tulei, Jerzego Kurcza, Władysława Szurki, Wojciecha Zwierzyńskiego, Jana Sobieskiego i Józefa Herby.
Ze względu na ekspozycję poza granicami kraju zarówno wystawa, jak i informator do niej zostały opracowane w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.

Fot. Igor Witowicz (IPN Rzeszów)

do góry