Nawigacja

Aktualności

Działania i inicjatywy podjęte przez IPN Oddział w Rzeszowie w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie podjął wiele działań i inicjatyw, prezentujemy najważniejsze:
 

 • „Akademia Niepodległości” – cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają w formie popularnych wykładów drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Zaplanowano od grudnia 2017 r. do połowy 2021 r. 
 • „Wiek Niepodległości” to audycja radiowa o charakterze historycznym jest wynikiem współpracy Radia Via z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Gospodarzem programu jest Agnieszka Radochońska-Kloc. Audycja jest emitowana w drugą i czwartą środę miesiąca o godz. 19.40 ( powtórka w drugą i czwartą niedzielę o godz. 17.00 )
 • Nowy cykl historyczny „Podkarpackie Twarze Niepodległości”, w którym prezentujemy sylwetki zapomnianych bohaterów: żołnierzy Legionów Polskich, działaczy niepodległościowych, patriotów i mieszkańców Podkarpacia, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Wspólny projekt IPN Oddział w Rzeszowie wraz z TVP 3 Rzeszów, premiera w środy o godz. 19.00.
 • Wojewódzki konkurs historyczno-religijny „Rola Narodu i Kościoła w Odzyskaniu Niepodległości” zorganizowany wspólnie z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Stowarzyszeniem Przyjaciół Rodziny Szkół im. Jana Pawła II –24 kwietnia 2018 r. 
 • Wyjazd studyjny historyków IPN i dziennikarzy z Towarzystwa Dziennikarzy Polskich „Szlakiem II Brygady Legionów Ukraina-Rumunia” – 6-10 czerwca 2018 r. 
 • Ogólnopolska konferencja naukowa „Stulecie odrodzonego Państwa Polskiego na mapie Europy i Świata. Polska myśl geopolityczna w XX wieku” w dniach 17-19 października 2018 r.
 • Zaprezentowanie w przestrzeni publicznej sylwetek Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa na budynku IPN przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie.
 • Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojen o granice Rzeczypospolitej”.
 • „Zapal znicz bohaterowi” – wspólna akcja IPN, Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Harcerstwa Polskiego, trwa od 30 października do 11 listopada 2018 r.
 • Koncert „Tryptyk Niepodległa” – niecodzienne widowisko opowiadające historię Polski w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie – 4 listopada 2018 r.
 • Otwarcie wystawy 4 listopada 2018 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie „Nie zawsze defilada. Jak świętowano Odzyskanie Niepodległości”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
 • Dodatki historyczne do gazet lokalnych przygotowane w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę. Publikacja 7 listopada 2018 r. w tygodniku „Życiu Podkarpackim” oraz 8 listopada 2018 r. w dziennikach Nowiny i Super Nowości. Także zamieszczenie artykułu na portalu supernowosci24.pl  i nowiny 24.pl
 • 8 listopada 2018 r. otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”, która będzie prezentowana w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie.
 • 10 listopada 2018 r. „Noc Pamięci” udział IPN w projekcie „Czas pamięci – podkarpackimi śladami Niepodległej” - aby podkreślić wyjątkowość roku 2018, zaplanowano na 10 listopada uroczyste zapalenie zniczy, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, Apel Pamięci i salwę honorową tak, by w dniu Narodowego Święta Niepodległości, w podkarpackich w miejscach pamięci płonęły symboliczne znicze. W każdym miejscu pamięci wystawiony zostanie posterunek honorowy żołnierzy 21BSP, 3PBOT i harcerzy z pochodniami wraz z przedstawicielami szefów jednostek wojskowych, służb mundurowych, władz regionu, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, harcerzy, dzieci i młodzież oraz mieszkańców województwa podkarpackiego.
 • 10 listopada 2018 r. w Przemyślu  IPN Oddział w Rzeszowie wystawi stoisko edukacyjne, w którym zaprezentuje gry edukacyjne, materiały promocyjne i publikacje wydane przez IPN podczas Pikniku „Służymy Niepodległej”. Uroczystość zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej.  Inicjatywa MON będzie mieć zasięg ogólnopolski (w 16 miastach odbędzie się jednocześnie wydarzenie plenerowe). Rozpoczęcie pikniku godz. 13.00.
 • Współorganizacja Powiatowego Konkursu Wiedzy Historycznej „Sanockie drogi do niepodległości”, wręczenie nagród podczas uroczystej Gali Stulecia w Sanockim Domu Kultury 10 listopada 2018 r.
 • 11 listopada 2018 r. udział przedstawicieli IPN w obchodach Narodowego Świętowania Niepodległości przed Pomnikiem płk. Lisa Kuli w Rzeszowie oraz pod pomnikiem Orląt Lwowskich i Przemyskich w Przemyślu.
 • W 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę urodzin abp. Ignacego Tokarczuka decyzją Sejmu RP rok 2018 został rokiem mu poświęconym. 23 listopada 2018 r. ” w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się konferencja naukowa i prezentacja wystawy „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – kościół, władza , opór społeczny”.
 • 8 grudnia 2018 r. godz. 17:00 Kongres osób represjonowanych i kombatantów, połączony z uroczystym koncertem „Niepodległa – pamięć i duma pokoleń”. Koncert uświetni kongres patriotyczny z udziałem osób walczących o niepodległość : kombatantów, opozycjonistów i osób represjonowanych. To symboliczne nawiązanie do polskiego listopada 1918 r., który  był efektem długotrwałych działań środowisk niepodległościowych podejmowanych od końca XVIII w., powstań narodowych w XIX w. oraz walk Polaków w I wojnie światowej. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu pt. „Niepodległa – pamięć i duma pokoleń”, którego głównym założeniem jest budowa pamięci zbiorowej Polaków, w której istotne miejsce mają doświadczenia regionalne i lokalne  społeczeństwa Podkarpacia. Wydarzenie  sfinansowane ze środków WP Niepodległa na lata 2017-2022, ma charakter bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
 • Konkurs adresowany do profesjonalnych artystów plastyków, eksponujący motywy związane z wolnością, niezależnością, odwagą i siłą oraz wystawa pokonkursowa o nazwie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2018 ”, udział IPN w jury konkursu i ufundowanie nagrody specjalnej – 20 grudnia 2018 r.

 

do góry