14 czerwca 2018 r. w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie miało miejsce wręczenie nagród uczniom biorącym udział XI. edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Namaluj historię dziadków”. Nagrody i wyróżnienia wręczyli dyrektor dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie i Grażyna Tereszkiewicz z Podkarpackiego Centrum Edukacji Narodowej w Rzeszowie, która od 11 lat ocenia pracę pod względem artystycznym. Otrzymali je laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz opiekujący się nimi nauczyciele. W uroczystości wzięli udział również rodzice i dziadkowie, których wspomnienia i relacje były inspiracją do powstania prac plastycznych, mówiących o indywidualnych historiach.
W I. etapie konkursu, który przeprowadzono w 48 szkołach, wzięło udział 300 uczniów. Do II. etapu komisje szkolne zakwalifikowały 25 uczniów w kategorii klas I-III szkoły podstawowej, 66 w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej i 28 w kategorii klasa VII szkoły podstawowej i gimnazjum.
Oddziałowa Komisja Konkursowa w składzie:
Jakub Izdebski (OBEN IPN Rzeszów) – przewodniczący
Zenon Fajger (OBEN IPN Rzeszów) – sekretarz
Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (OBEN IPN Rzeszów) – członek
Krzysztof Kapłon (OBEN IPN Rzeszów) – członek
Maciej Rędziniak (OBEN IPN Rzeszów) – członek
Grażyna Tereszkiewicz (PCEN Rzeszów) – członek
Jolanta Szpunar (WDK Rzeszów) – członek, dokonała oceny nadesłanych prac i wyłoniła następujących laureatów:
uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
1 miejsce:
– Maja Rurarz, Zespół Szkół nr 3 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
2 miejsce:
– Przemysław Dyndał, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
3 miejsce:
– Oskar Gąsior, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
Wyróżnienia:
– Kacper Działo, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
– Gabriela Liszka, Zespół Szkół nr 3 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej
1 miejsce:
– Oscar Kuzyk, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku
2 miejsce (ex aequo):
– Iwo Frączek, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 Szkoła Podstawowa nr 27 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Rzeszowie
– Marta Piwnicka, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
3 miejsce (ex aequo):
– Kamila Fijołek, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Pilżnie
– Kamila Telega, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku
Wyróżnienia:
– Karolina Brzyska, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
– Bartłomiej Dudzik, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Wł. Szafera w Mielcu
– Klaudia Gancarz, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
– Joanna Kozyra, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Leżajsku
– Dawid Smaczniak, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Wł. Szafera w Mielcu
uczniowie klasy VII szkoły podstawowej i gimnazjum
1 miejsce:
– Mikołaj Majka, Publiczne Katolickie Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu
2 miejsce:
– Aleksandra Paterek, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu
3 miejsce:
– Natalia Koktysz, Publiczne Katolickie Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu
Wyróżnienie:
– Izabela Górnik, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu
Informacje o miejscach pozostałych uczniów w załączonych plikach.
Fot. Katatzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)