Nawigacja

Aktualności

Dziesiąty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia – 12 stycznia 2018, o godz. 17:20 (powtórka 16 stycznia 2018, godz. 11:40)

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

W dziesiątym odcinku „Gońca Historycznego IPN”, który będzie wyemitowany na antenie TVP Historia 12 stycznia 2018, o godz. 17:20 (powtórka we wtorek, 16 stycznia 2018, o godz. 11:40) przedstawiamy ruch hippisowski w PRL oraz problematykę wyborów do władz państwowych w Polsce Ludowej.

Pomimo rozbudowanego aparatu bezpieczeństwa na marginesie życia społecznego funkcjonowały w PRL grupy młodzieżowe kontestujące ówczesny system. Zwalczane przez władze jako zagrożenie, odradzały się w różnej formie aż do końca komunizmu. Niewątpliwe najbarwniejszą spośród tych grup byli hippisi. W obliczu odmiennej sytuacji politycznej i gospodarczej okazało się, że ideały polskich hippisów różniły się w wielu kwestiach od głoszonych przez ich zachodnich odpowiedników.

W drugim felietonie prezentujemy kwestię wyborów do władz państwowych w PRL. Demokracja ludowa pozwalała głosować tylko na kandydatów z jednej listy wyborczej a fałszowanie wyników i zawyżanie frekwencji było na porządku dziennym. Uwagę zwraca kilka głosowań z okresu, kiedy komuniści stopniowo zawłaszczali władzę.

* * *

Cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków „Gońca Historycznego IPN”:

do góry