Nawigacja

Aktualności

Konferencja naukowa „Pamięci księdza arcybiskupa dr. Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin” – Przemyśl, 13 stycznia 2018

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do udziału w konferencji, która odbędzie się 13 stycznia 2018 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, pl. płk. Berka Joselewicza 1. Konferencja poświęcona „Pamięci księdza arcybiskupa dr. Ignacego Tokarczuka w 100. rocznicę urodzin”, której partnerem jest rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jednym z prelegentów będzie dr Mariusz Krzysztofiński, który przedstawi referat na temat „Duchowa i materialna pomoc biskupa Ignacego Tokarczuka opozycjonistom przed i po roku 1981.

Podczas konferencji oraz w dniach od 13 stycznia do 28 lutego 2018 r. będzie prezentowana wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pt.
„Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny”. Na ekspozycji zgromadzono dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową ks. Ignacego Tokarczuka – od domu rodzinnego, poprzez studia teologiczne we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, następnie pracę naukową, aż po służbę Kościołowi i Narodowi jako ordynariusz diecezji przemyskiej. Szereg fotografii przedstawia kościoły i tymczasowe kaplice, zbudowane bez zgody władz, dla których nieudzielanie zezwoleń na budowę obiektów sakralnych było formą walki z religią i Kościołem. Konsekwencje grożące za łamanie tych zakazów ukazuje wyrok wydany na jednego z księży, który zbudował kościół bez wymaganej zgody.

Relacja z konferencji na stronie: http://rzeszow.tvp.pl/35595018/konferencja-poswiecona-arcybiskupowi-ignacemu-tokarczukowi

 

 

do góry