Nawigacja

Aktualności

Zapowiedź wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Rzeszów, 23 lutego 2017

O nich nie można zapomnieć.

W dniu dzisiejszym w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie dla mediów. Naczelnik OBEN Jakub Izdebski i Asystent prasowy Katarzyna Gajada-Bator poinformowali o przedsięwzięciach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których bierze udział rzeszowski Oddział IPN. 

Najważniejsze uroczystości rozpoczną się 1 marca Mszą Świętą w Kościele Farnym w Rzeszowie, po czym uczestnicy obchodów udadzą się pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i Członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, gdzie odbędą się uroczystości wojewódzkie. 

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który odbędzie się w sobotę 4 marca o godz. 17.00. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego ul. Szopena 30 w Rzeszowie. Gościem Specjalnym będzie brytyjska piosenkarka i autorka tekstów polskiego pochodzenia Katy Carr. Wstęp na ten koncert jest bezpłatny, za okazaniem zaproszeń, które są dostępne w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 w dni powszednie w godz. 8.00-16.00.

Podczas koncertu Narodowy Bank Polski zaprezentuje po raz pierwszy nowe monety kolekcjonerskie poświęcone „ Żołnierzom Wyklętym" i "Ince"

Polecamy również projekcję filmu dokumentalnego pt. „Inka – są sprawy ważniejsze niż śmierć”, który został zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych. Na projekcję zapraszają Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, która odbędzie się 28 lutego 2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7. Pokaz ma charakter zamknięty i wstęp odbędzie się za zaproszeniami

W dniu 1 marca na łamach dziennika „Super Nowości” ukażą się artykuły przygotowana przez historyków rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcone Trzem niezłomnym z Rzeszowszczyzny, likwidacji podziemia niepodległościowego, sfałszowanym wyborom w 1947 r., czy poszukiwaniom miejsc pochówków „Żołnierzy Wyklętych” na Podkarpaciu. 

Instytut Pamięci Narodowej uczestniczy w około 30 przedsięwzięciach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jakimi są to prelekcje historyków, prezentacje wystaw, konkursy, prezentacje materiałów historycznych, projekcje filmów, udział w Biegach „Wilczym Tropem".

Zapowiedzi wydarzeń: https://rzeszow.tvp.pl/29200631/przygotowania-do-obchodow-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych

do góry