15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

15.08.2026

Święto Wojska Polskiego. Patriotyczne uroczystości w Rzeszowie.

Dziś oddajemy hołd wszystkim Żołnierzom Wojska Polskiego – tym, którzy każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, oraz tym, którzy swoją odwagą i poświęceniem zapisali się w historii Polski. W tym szczególnym dniu dziękujemy za służbę, odpowiedzialność i gotowość do obrony najwyższych wartości – wolności, niepodległości i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Niech biało-czerwona zawsze będzie symbolem naszej dumy, jedności i pamięci o tych, którzy walczyli za Polskę.

Cześć i chwała Bohaterom!

Takie słowa towarzyszyły podczas obchodów Dnia Wojska Polskiego w Rzeszowie i całym kraju.

W Rzeszowie obchody rozpoczęły się Mszą świętą pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Chudzio, koadiutora diecezji rzeszowskiej, w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Reformackiej. Po jej zakończeniu odbył się uroczysty apel przed tablicami pamiątkowymi umieszczonymi na fasadzie budynku kościoła garnizonowego. Tam miało miejsce złożenie meldunku, podniesienie Flagi Państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego, wręczenie wyróżnień i odznaczeń państwowych, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi.

Wydarzenie zgromadził przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych oraz środowisk kombatanckich oraz mieszkańców miasta, którzy w ten sposób chcieli uczcić zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentowała Elżbieta i Igor Witowicz.

Jak co roku, centralnym punktem obchodów była defilada wojskowa na warszawskiej Wisłostradzie, która rozpoczęła się o godz. 12:00. Na lądzie, w powietrzu i na morzu zaprezentowali się żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych.

 

do góry