Nawigacja

Aktualności

„Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Do końca maja 2024 r. na dziedzińcu Muzeum Ziemi Leżajskiej będzie można bezpłatnie obejrzeć nową plenerową wystawę czasową pt. „Śmierć za człowieczeństwo-Rodzina Ulmów”.

Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji.
Wystawa została przygotowana przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, przy współpracy z samorządem województwa podkarpackiego. Jej autorami są: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków). Projekt graficzny, rysunki i skład przygotowała Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów). Jej osią są fotografie wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają głównie życie jego rodziny – żony Wiktorii i sześciorga dzieci. 

Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili.

Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. Wystawa ma zastosowanie ekologiczne i można ją ogladać także nocą. 

Wystawa do Muzeum Ziemi Leżajskiej trafiła bezpośrednio z Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka, gdzie 23 marca  2024 r. miejsce to otrzymało oficjalną nazwę imienia Rodziny Ulmów.

do góry