Nawigacja

Aktualności

Życzenia dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Spokoju w sercu i pokoju na świecie. Niech Zmartwychwstały Chrystus odrodzi wszystko, co dobre. Obudzi nadzieję na lepsze jutro.

Proszę o przyjęcie tych życzeń dr hab. Dariusz Iwaneczko – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wraz z Pracownikami. 

Kartka świąteczna przedstawia fragment mozaiki, znajdującej się w opactwie benedyktyńskim na Monte Cassino i jest nawiązaniem do obchodów 80. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. 


„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – głosi sentencja witająca odwiedzających Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. 

11 maja 1944 r. generał Władysław Anders w rozkazie skierowanym do swoich oddziałów napisał: „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. 16 maja żołnierze generała Andersa otrzymali rozkaz szturmu na klasztor. Dwa dni później, w samo południe, na gruzach klasztoru Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał Hejnał Mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy.

„Ci żołnierze, zahartowani w wielu bitwach, którzy aż za dobrze poznali wstrząsającą rozrzutność śmierci, na zboczach na Monte Cassino płakali jak dzieci, gdy po latach tułaczki usłyszeli nie z radia, ale z dotąd niezwyciężonej niemieckiej twierdzy głos Polski, melodię hejnału” – wspominał jeden z żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

do góry