Nawigacja

Aktualności

Zmarła Stefania Obara ps. „Stefa” – żołnierz Armii Krajowej, „Świadek Historii” IPN

  • Śp. Stefania Obara. Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN)
  • Miejsce spoczynki śp. Stefanii Obara ps. „Stefa” w Tyczynie

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Stefanii Obara z Tyczyna. W styczniu 2024 r.  ukończyła 103 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 marca 2024 r., rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 14:00 w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Tyczynie, po jej zakończeniu doczesne szczątki śp. Stefanii Obara spoczęły na cmentarzu patafialnym w Tyczynie. 

Rodzinie i Bliskim wyrazy współczucia i żalu składają Dyrektor i Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

STEFANIA OBARA urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Starszydlu. Była córką Wacława Fornala, żołnierza I wojny światowej i jeńca wojennego w carskiej Rosji, oraz Anny z domu Warzybok. Kpt. Stefania Obara ps. „Stefa” była żołnierzem Armii Krajowej od marca 1942 r. w Placówce Tyczyn „Topola”, pod dowództwem ppor. Jana Rabczaka ps. „Dąb”. Pełniła funkcję łączniczki oraz sanitariuszki przybocznej dr. Ludwika Obary ps. „Rivanol” w Wojskowej Służbie Kobiet. Wspólnie prowadzili kursy dla sanitariuszek w Placówce. Uczestniczyła w akcji „Burza”, w wyzwoleniu Tyczyna przez żołnierzy AK 26 lipca 1944 r., a następnie była sanitariuszką w szpitalu polowym w Hermanowej.

Po zakończeniu działań wojennych do lipca 1945 r. była kilkakrotnie przesłuchiwana przez Urząd Bezpieczeństwa. W 1960 r. czynnie uczestniczyła w sprzeciwie rodziców wobec usunięcia nauki religii ze szkół, za co była szykanowana wielokrotnymi wezwaniami na milicję i kolegia oraz ukarana karą grzywny pieniężnej. W latach 1980-1981 działała w NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, a od 1989 r. należy do „Solidarności” Emerytów w Rzeszowie. W 1989 r. była współzałożycielką Koła Tyczyn Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którym pełniła funkcję sekretarza, a od 2008 r. pełni funkcję prezesa Koła.

Jest autorką kilku książek ukazujących dawne zwyczaje i obyczaje na podkarpackiej wsi, opisujących trudny czas II wojny światowej, działalność „Solidarności” oraz działania Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tyczynie: „Nasze korzenie – ludzie i obyczaje”, „Rodaków naszych patriotyczne rymowanie”, „Chwalebne dziedzictwo” (współautor Mieczysław Skotnicki), „Tryptyk Patriotyczny. Od Armii Krajowej do Solidarności w Gminie Tyczyn”.

Za swoją działalność odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Strzeleckim i Nagrodę Honorową IPN „Świadek Historii”.

do góry