Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” – Baranów Sandomierski, 19 marca 2024

19 marca 2024 r. w Sali Portretowej Zamku w Baranowie Sandomierskim została zaprezentowana wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

W ramach IX już spotkania historyczno- patriotycznego projektu „Wernisaż wystawy z prelekcją” dr Wojciech Hanus, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych wygłosił prelekcję o błogosławionej Rodzinie Ulmów i jej heroicznym czynie wobec drugiego człowieka. Przedstawił także sytuację jaka panowała w okupowanej przez Niemców Polsce i jakie panowały drakńskie kary za najdrobniejszy nawet gest pomocy Żydom. Przybliżył sylwetki sprawców zbrodni opisał przebieg tej zbrodni sprzed 80 lat. 

Ekspozycja przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Na wystawie, przygotowanej w językach polskim i angielskim, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Część z nich została opublikowana po raz pierwszy. Wystawę będzie można oglądać do 3 kwietnia 2024 r. 

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Zarządu Fundacji Pro Arte et Historia, pracowników Zamku w Baranowie Sandomierskim oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła: Gmina Baranów Sandomierski i Powiat Tarnobrzeski. 

do góry