Nawigacja

Aktualności

Wystawa deskali „Samarytanie z Markowej” – fotografie z archiwum Józefa Ulmy w interpretacji Arkadiusza Andrejkowa w IPN

Wystawa deskali „Samarytanie z Markowej” – fotografie z archiwum Józefa Ulmy w interpretacji Arkadiusza Andrejkowa.

Od 8 lutego do 12 marca 2024 r. w siedzibie IPN Rzeszów, przy ul. J. Słowackiego 18 w Rzeszowie obejrzeć można wyjątkową wystawę deskali „Samarytanie z Markowej”- fotografie z archiwum Józefa Ulmy w interpretacji Arkadiusza Andrejkowa.

Fotografia fascynowała Józefa Ulmę nie mniej, niż nowatorskie formy uprawy owoców i warzyw. Do dziś zachowało się około tysiąca zdjęć jego autorstwa.

Z zachowanych fotografii poznajemy Ulmów jako rodzinę. Fotograf-amator uwieczniał bliskich w trakcie prozaicznych czynności: Wiktorię przygotowującą posiłek czy otoczoną gromadką dzieci podczas rozwieszania prania, Stasię ćwiczącą pisanie, Marysię bawiącą się beztrosko w cebrzyku.

Na pewnej części zdjęć Józef Ulma uwiecznił także siebie, pozując przeważnie podczas wykonywania prac w gospodarstwie.

Ocalały z pożogi wojennej zbiór fotografii stał się inspiracją wspólnego przedsięwzięcia znanego artysty Arkadiusza Andrejkowa oraz Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W jej wyniku powstało 13 deskali opartych na fotografiach z domowego archiwum Józefa Ulmy. Reprodukcje tych deskali zostały wykorzystane w kalendarzu Województwa Podkarpackiego na 2024 rok – ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Rodziny Ulmów.

Arkadiusz Andrejkow – artysta malarz, streetartowiec, urodzony w 1985 r. w Sanoku. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 r. uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Antoniego Nikla i prof. Marka Pokrywki. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najbardziej znany jest z autorskiego projektu „Cichy Memoriał” – deskali i murali tworzonych na stodołach, domach i innych budynkach, w większości drewnianych, inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców.

Wykonał następujące murale na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej w wojewódzkie podkarpackim:

  • mural upamiętniający płk.  Leopolda Lisa-Kulę na ścianie Domu Kultury w Kosinie
  • mural upamiętniający por. Franciszka Majewskiego – kierownika szkoły powszechnej w Tarnawce w latach 1936-1939, żołnierza rezerwy Wojska; Polskiego, uczestnika wojny obronnej, ofiarę zbrodni katyńskiej. Mural został namalowany na ścianie siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnawce
  • mural upamiętniający Marię Grzegorzewską na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu. Maria Grzegorzewska (1888-1967) wybitna polska psycholog i pedagog, profesor tych dwóch dziedzin, podczas wojny członkini konspiracji.
  • mural upamiętniający generała Władysława Sikorskiego na ścianie Szkoły Podstawowej w Hyżnem
  • mural upamiętniający gen. Sikorskiego. Mural z wizerunkiem generała i jego żołnierzy widnieje na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym
  • mural poświęcony pamięci Orląt Przemyskich powstał na ścianie jednego z budynków 5 Brygady Strzelców Podhalańskich przy ul. 29 listopada w Przemyślu
  • mural upamiętniający mjr. Józefa Batorego na budynku Szkoły Podstawowej w Weryni

 

do góry