Nawigacja

Aktualności

Prezentacja i wręczenie 5. tomu „Encyklopedii Solidarności” – Przemyśl, 8 lutego 2024

Prezentujemy  5. tomu „Encyklopedii Solidarności”.

8 lutego 2024 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu odbyła się prezentacja i wręczenie 5. tomu „Encyklopedii Solidarności” działaczom opozycji antykomunistycznej oraz przedstawicielom instytucji opisanych w Encyklopedii.

Spotkanie otworzył Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, słowo wstępne na temat prac nad publikacją wygłosił dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, o samej publikacji opowiedział Artur Brożyniak, koordynator oddziałowy „Encyklopedii Solidarności”.

Podczas spotkania była czas rozmowy, zakup książek wydanych przez IPN, a szczególnie na uroczyste wręczenie publikacji bohaterom biogramów i przedstawicielom instytucji współpracujących przy tworzeniu 5. tomu „Encyklopedii Solidarności”.
5 tom „Encyklopedii...” przedstawia ludzi, struktury organizacyjne, parafie, wydawnictwa oraz wydarzenia towarzyszące genezie i działalności NSZZ „Solidarność” aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r.

„Encyklopedia...” jest publikowana w tzw. systemie holenderskim (każdy tom zawiera biogramy i hasła od A do Ż) stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Zawiera 565 biogramów działaczy opozycji antykomunistycznej i 284 hasła rzeczowe.

do góry