Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Kryptonim KOŚCIÓŁ” i dyskusja panelowa w 50. rocznicę poświęcenia Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli – 29 listopada 2023

Emisja filmu zrealizowana będzie w ramach projektu Przystanek Historia Stalowa Wola.

 • Pokaz filmu „Kryptonim KOŚCIÓŁ”

Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w ramach projektu Przystanek Historia Stalowa Wola zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Kryptonim KOŚCIÓŁ”, który opowiada o historii Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli, w roku 50. rocznicy jej poświęcenia. Film wyświetlany zostanie o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza (ul. Ks. Popiełuszki 10, II piętro).

Program spotkania:

 • otwarcie spotkania Małgorzata Kobylarz - prezes Zarządu Fundacji Uniwersyteckiej
 • dr Marcin Bukała - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie
 • projekcja filmu „Kryptonim KOŚCIÓŁ” reż. Tadeusz Arciuch 
 • dyskusja panelowa, moderator:
  – dr hab. Mariusz Krzysztofiński - IPN Rzeszów
  – Tadeusz Arciuch - reżyser filmu
  – Maciej Wojciechowski - producent filmu
  – dr Bogusław Wójcik - IPN Rzeszów
  – dr Roman Niwierski - historyk, regionalista
  – Andrzej Kaczmarek - NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska 

„Kryptonim KOŚCIÓŁ” w reżyserii Tadeusza Arciucha to obraz, który zabierze nas w fascynującą podróż przez dzieje Bazyliki Konkatedralnej. Opowieść ta ukazuje wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat, pokazując zarówno piękno architektoniczne, ale przede wszystkim ducha wiary, który przewija się przez historię tego wyjątkowego miejsca. Premiera filmu wpisuje się w obchody półwiecza poświęcenia Bazyliki Konkatedralnej, stanowiącej ważny element dziedzictwa Stalowej Woli. Ten niezwykły obiekt sakralny z pewnością zasługuje na uwagę, a „Kryptonim KOŚCIÓŁ” jest hołdem składanym nie tylko samej świątyni, ale także wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do jej istnienia i rozwoju.

Po projekcji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości, którą poprowadzi dr hab. Mariusz Krzysztofiński z IPN Rzeszów. 

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Patronatem honorowym pokaz objął Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Partnerem wydarzenia jest Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 

Film „Kryptonim KOŚCIÓŁ” będzie można zobaczyć także na kanale TVP Historia w piątek 1 grudnia 2023 roku o godzinie 17:00 oraz w poniedziałek 4 grudnia 2023 roku o godzinie 8:25.

 

do góry