Nawigacja

Aktualności

Zmarł Kanonik Honorowy Lwowskiej Kapituły Metropolitalnej, wieloletni spowiednik lwowski – ks. Bronisław Baranowski – Lwów, 14 listopada 2023

  • Ks. Bronisław Baranowski i Eliza Dzwonkiewicz, konsul Generalny RP we Lwowie. Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

Dotarła do nas smutna wiadomość, że w dniu 14 listopada 2023 roku, w 85. roku życia i 44. roku kapłaństwa, zmarł Kanonik Honorowy Lwowskiej Kapituły Metropolitalnej, wieloletni spowiednik lwowski, uczeń i później najbliższy współpracownik ks. Henryka Mosinga, ks. Bronisław Baranowski.

Msza Św. pogrzebowa odprawiona zostanie w Katedrze Lwowskiej w czwartek 16 listopada:
- 11:30 – Różaniec
- 12:00 – Msza święta
- 14:00 – pochówek na Cmentarzu Łyczakowskim

Ks. Bronisław Baranowski urodził się 19 maja 1938 r. w Komargrodzie koło Tomaszpola, obwód winnicki. Studiował w szkole weterynarii w Tulczynie, a następnie pracował jako laborant we Lwowie. Od 1957 r. był uczniem, a później najbliższym współpracownikiem ks. Henryka Mosinga. W 1973 r. ks. Henryk Mosing potajemnie utworzył na Ukrainie Wspólnotę Świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika, instytut dla kształcenia diakonów. Przygotował kilkunastu diakonów oraz wielu księży, do dnia dzisiejszego posługujących na Ukrainie. W sytuacji braku seminariów na terenie Ukrainy była to jedna z nielicznych możliwości formacji duchowej przyszłych kapłanów. Jednym z nich był Bronisław Baranowski, który święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1979 r. w Lubaczowie. W latach 1979–1994 był spowiednikiem na Podolu, gdzie działalność duszpasterska była prześladowana przez reżim komunistyczny. Od 1998 do 2002 r. był spowiednikiem w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W latach 2002–2005 pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ksiądz Baranowski włączył się do akcji w sprawie zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie do wspólnoty parafialnej.

Od 2010 r. Kanonik Honorowy Kapituły Metropolitalnej we Lwowie, a od 2015 r. pełnił funkcję spowiednika w Katedrze Lwowskiej. Był kapłanem cenionym za zasługi dla społeczności, kultury i dziedzictwa polskiego oraz troskę o umacnianie życia duchowego w Lwowskim Okręgu Konsularnym.

  • Uroczystość wręczenia ks. Bronisławowi Baranowskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Lwów - 8 listopada 2021 r. Fot. K. Gajda-Bator (IPN)
    Uroczystość wręczenia ks. Bronisławowi Baranowskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Lwów - 8 listopada 2021 r. Fot. K. Gajda-Bator (IPN)


Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Rzeczypospolitej Polski. Uroczystość odbyła się 8 listopada 2021 r. w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie z udziałem abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, dr. Karola Nawrockiego - prezesa IPN, dr. hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora IPN Oddział w Rzeszowie oraz zaproszonych gości. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczyła Eliza Dzwonkiewicz, konsul Generalny RP we Lwowie.

 

do góry