Nawigacja

Aktualności

Lekcja archiwalna w rzeszowskim Instytucie Pamięci Narodowej – Rzeszów, 26 października 2023

26 października 2023 r. w Instytucie Pamieci Narodowej w Rzeszowie odbyły się warsztaty archiwalne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Budach Łańcuckich. 

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest archiwum, jakie formy dokumentów i artefaktów możemy w nim znaleźć oraz na czym polega praca z materiałami archiwalnymi. Przedstawiono młodzieży, z jakich narzędzi korzysta archiwista i zasugerowano, jak można samodzielnie rozpocząć poszukiwania intersujących ich materiałów przy pomocy baz danych dostępnych w intrenecie.

W czasie lekcji archiwalnej zaprezentowaliśmy również dwa ciekawe artefakty, a zarazem pamiątki o dużej wartości historycznej, przekazane kilka dni temu przez pana Jerzego Maruszaka Oddziałowemu Archiwum IPN w Rzeszowie w ramach Archiwum Pełnego Pamięci. Te pamiątki, to maszyna do pisania produkcji niemieckiej oraz niemiecka apteczka wojskowa, używane przez Placówkę nr 2 AK Leżajsk, dowodzoną w 1944 przez Tomasza Maruszaka ps. „Szarski”, ojca darczyńcy.

do góry