Nawigacja

Aktualności

O bohaterstwie Rodziny Ulmów podczas spotkania z młodzieżą – Rzeszów, 14 czerwca 2023

Polakom ratującym ludność żydowską pod okupacją niemiecką w kontekście bohaterskiej postawy rodziny Ulmów było poświęcone seminarium, które odbyło się w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji. Z młodzieżą spotkali się wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart oraz dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Młodzież szkolna wraz z nauczycielami w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom, została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów.

Tragiczny los i dziedzictwo rodziny Ulmów był tematem dzisiejszej dyskusji z przedstawicielami młodego pokolenia – uczniami szkół średnich z Rzeszowa, Krosna i Tyczyna.

Zajęcia były okazją nie tylko do przybliżenia historii rodziny Ulmów, która stała się symbolem najwyższej odwagi i poświecenia, ale także do czerpania wzorców oraz kształtowania własnego światopoglądu na gruncie szacunku i solidarności.

Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykl spotkań organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego, dedykowanych młodzieży szkół ponadpodstawowych, dyrektorom szkół i nauczycielom. Celem zajęć organizowanych w ramach Szkoły jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Pierwsze – inaugurujące cykl zajęcia odbyły się 22 stycznia 2019 r. i obejmowały seminarium oraz debatę na temat: „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”.

do góry