Nawigacja

Aktualności

Sesja popularnonaukowa w związku z 80. rocznicą ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Jarosław, 15 czerwca 2023

Pamięć i edukacja to główne cele obchodów 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Rzeszowski Oddział  Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczyna obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. 11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej - ukraińscy nacjonaliści z OUN-UPA zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości - mordując mieszkających tam Polaków.  „Krwawa niedziela” to symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej i miało na celu masową eksterminację polskiej ludności cywilnej - 130 tysięcy ofiar.

Konferencją naukową w Jarosławiu Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie rozpoczął cykl wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Konferencja popularnonaukowa odbyłą się w Jarosławiu, kolejne będą w Brzozowie i Sanoku. Natomiast konferencja zwieńczająca tegoroczne obchody odbędzie się 7 lipca w Cieszanowie, gdzie zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem wybitnych historyków.

Z tej okazji przygotowywana jest książka pod redakcją dr. Tomasza Berezy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie oraz  Rajd Pamięci, który odbędzie się 6 lipca 2023 r. w powiecie lubaczowskim. Trasa będzie wiodła przez miejsca męczeństwa Polaków mieszkających na tamtym terenie. Będzie to kontynuacja  akcji „11 lipca Zapal znicz pamięci”.

„Krwawa niedziela” z 11 lipca 1943 r. to symbol ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej. Polscy historycy określają to jednoznacznie - jako akcję masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Według szacunków IPN, przyniosła w sumie 130 tysięcy ofiar.

15 czerwca 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia odbyła się sesja popularnonaukowa w związku z 80. rocznicą ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Eksperci od badań nad relacjami polsko- ukraińskimi z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przedstawili swoje referaty.

Barbara Kościelny przybliżyła temat Zapomnianych i nieznanych zbrodni OUN-UPA w karpackich powiatach województw lwowskiego i stanisławowskiego, zaś dr Tomasz Bereza omówił jak wyglądał Lipiec 1943 r. na Wołyniu oraz temat uchodźców z Wołynia i Małopolski Wschodniej na terenie Kreishauptmannschaft Jaroslau. Przebieg, skala fali uchodźczej oraz wpływ na relacje polsko-ukraińskie w regionie. Podzielił się także badaniami nad swoją najnowszą książką, która ukaże się przy okazji obchodów 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich.

Zostały zaprezentowane najnowsze wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, dotycząc relacji polsko-ukraińskich w latach II wojny światowej, które można było nabyć podczas spotkania.

do góry