Nawigacja

Aktualności

Lekcja archiwalna dla uczniów Szkoły Podstawowej w Białce – Rzeszów, 29 maja 2023 r.

29 maja 2023 r. odbyło się spotkanie pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie z uczniami Szkoły Podstawowej w Białce.

Zajęcia dla uczniów klasy VIII pod opieką Magdaleny Kowalskiej-Cheffey w Czytelni Akt Jawnych prowadzili Agnieszka Skrzypek, Ewa Pilch, Karol Krzyszczuk oraz Igor Witowicz pracownicy OAIPN. Uczniowie zapoznali się z działalnością IPN, z oryginalnymi dokumentami pochodzącymi z zasobu archiwalnego Oddziału IPN w Rzeszowie: m.in. oryginalne obwieszczenie władz niemieckich, ankiety, akta sądowe, sprawozdania MO, akta internowanego i akta paszportowe.

W ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” Igor Witowicz zaprezentował kolekcje zawierające fotografie i dokumenty przekazane przez prywatnych darczyńców. Wśród nich znalazły się dokumenty dot. kpt. Tomasza Bąka z Kolekcji Jerzego Paśko, dokumenty dot. Stanisławy Kostki, nauczycielki tajnego nauczania i żołnierza AK w Jarosławiu, zdjęcia autorstwa Andrzeja Miśniakiewicza z Dubiecka – pokazujące m.in. żołnierzy Armii Czerwonej stacjonujących w Dubiecku 31 lipca 1944 r., zdjęcia autorstwa por. Władysława Jaksana – żołnierza PSZ na Zachodzie, zdjęcia z kolekcji kpt. Edwarda Czwaczki – żołnierza PSZ na Zachodzie, uczestnika walk o Monte Cassino, zdjęcia z kolekcji Mieczysława Haspela – przedwojennego mistrza Polski w biegu na 110 m. przez płotki oraz zdjęcia i dokumenty z kolekcji Anny Tramowskiej – pokazujące służbę wojskową starszego sapera Stanisława Serwańskiego, uczestnika walk o Monte Cassino.

Młodzież miała również możliwość zwiedzenia magazynów archiwalnych. Marcin Zarębski przedstawił warunki i sposób przechowywania dokumentów, a także metody ich zabezpieczania.

Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli wraz z uczniami na lekcje i spotkania archiwalne prowadzone w czytelni OA IPN w Rzeszowie przez pracowników tut. Archiwum (kontakt: archiwum.rzeszow@ipn.gov.pl tel. 17 86 06 057, 17 86 06 006)

do góry