Nawigacja

Aktualności

Obchody 104. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli –Rzeszów, 6 marca 2023

Kilkaset Strzelców i Orląt złożyło w Rzeszowie przysięgę i ślubowanie.

6 marca 2023 r. Orlęta i Strzelcy w 104. rocznicę śmierci swojego patrona płk. Leopolda Lisa – Kuli złożyli przyrzeczenie. Teksty przyrzeczeń odczytała uczestnicząca w uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Pani marszałek jest matką chrzestną sztandaru rzeszowskiej jednostki 2021 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, który Jednostka otrzymała z jej rąk 12 maja 2022 r. na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uroczysty apel z okazji 104. rocznicy śmierci Leopolda Lisa – Kuli odbył się na pl. Farnym po zakończonej Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Górnego, seniora. Przed pomnikiem młodego pułkownika meldunek o gotowości złożył dowódca garnizonu Rzeszów płk Tadeusz Nastarowicz.

Strzelcy Izabela Duszka, Dawid Nawrot, Damian Zieleński i Edward Harczuk w imieniu ok. 200 dziewcząt i chłopców z JS 2021 złożyli przyrzeczenie na swój sztandar. Młodzież z rzeszowskich szkół ale także z Kołaczyc, Tyczyna, Mielca przyrzekła stawiać dobro Rzeczypospolitej Polskiej wyżej nad wszystko inne i być zawsze gotowym bronić jej niepodległości do ostatniej kropli krwi.

Podczas uroczystości asystowali dowódca jednostki inspektor ZS Barbara Gajewska i zastępca dowódcy jednostki mł. inspektor ZS Michał Stocerz.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Jacek Magdoń st. insp. Związku Strzeleckiego i dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Leopold Lis-Kula był jednym z dowódców Wojska Polskiego, walczącego o kształt granicy wschodniej Polski odradzającej się po zaborach. Urodzony w podłańcuckiej Kosinie, został pochowany w Rzeszowie. Podkarpaccy Strzelcy, rodzina i mieszkańcy Rzeszowa co roku czczą jego pamięć jako żołnierza Legionów. Dzisiaj o godz. 17.00 złożono wieńce i zapalono znicze na grobie bohatera na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

do góry