Nawigacja

Aktualności

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci – Brzozów, 6 lutego 2023

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci – wspomnienie w Brzozowie.
6 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym m. Adama Fastnachta w Brzozowie odbyła się konferencja „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci”.

Spotkanie otworzył Jerzy Ferdynand Adamski dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie, który przedstawił referat „Związki abp. Ignacego Tokarczuka z Regionem Brzozowskim”. Zaprezentowano film „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Historia życia” zrealizowany przez Jacka Tutaka i Adam Mokrzyckiego, obecnego na konferencji wraz z synem Karolem. Dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk z IPN Rzeszów wygłosił wykład pt. „Abp Ignacy Tokarczuk, Metropolita Przemyski. W 10. rocznicę śmierci”.

W konferencji uczestniczyło wielu znamienitych gości, abp. Adam Szal, metropolita przemyski, kapłani z regionu, przedstawiciele władz samorządowych i kulturalnych. Ludzie związaniu z życiem działalnością za abp. Ignacego Tokarczuka.

W swoim wystąpieniu abp. Adam Szak mówił, że abp. Tokarczuk, pasterz kościoła przemyskiego był w pewnym sensie męczennikiem. Jego męczeństwo było rozłożone na lata, od posługiwania, trudu słowa po troskę duszpasterską. Wspominał w swoich pamiętnikach, że kiedy jeszcze jako biskup przemyski wchodził w pałacu biskupim do sali, w której są na ścianach umieszczone portrety biskupów, czuł ciężar historii swoich poprzedników. Diecezja nasza, łacińska istnieje od XIV wieku, od ok. 1320 r., w której tylu było znamienitych poprzedników. My dzisiaj też czujemy ciężar poprzednika, w postaci abp. Ignacego Tokarczuka. 

Spotkanie uświetnił koncert „Któż jak Ty” w wykonaniu wokalistów z Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. ARTIS

Otwarto również wystawę „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Wielki Pasterz Kościoła w Polsce”, którą można oglądać w brzozowskim ratuszu.

do góry